Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
deniz, pelini

Deniz Pelini

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Deniz Pelini

Deniz Pelini Hangi Hastalıklarda Kullanılır - Deniz Pelini Hakkında - Deniz Pelini Faydaları - Deniz Pelini Yetiştiriciliği

Bulunduğu Yerler: Kumsal ve kayalıklı yerlerde, Karadeniz kıyılarında yetişir

Yapısı: 1 m kadar yüksek kıllı ve beyaz hav ile kaplı dallı, ince saplı, yarı çalıdır Yapraklar, ikişer tüysü, boz yeşili, alt yapraklar saplı, üsttekiler gövdeye bitişiktir Çiçek tablaları boz yeşili, çok küçük, uzunca oval, çiçek demeti süpürge halinde topludur Bitkinin bütünü özel hoş bir koku yayar

Kullanılan Kısımlar: Çiçek tablaları kullanılır Çiçek tomurcuk halinde iken (Ağustaos ayı sonlarına doğru) toplanır Saplar biçildikten sonra gölgede veya 80 derece ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur Kuru saplar dövülür Tomurcuklar elenerek veya savrularak temzilenir Kuru bitki sarı yeşil veya kahve yeşil renktedir, kendine has koku ve acı tatdadır Rutubet miktarı % 13 tür Kağıt torbalarda paketlenir Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir

Kimyevi Terkibi: % 2 kadar saponinler, (sineol, terpenler, seskviterpenler, azulen vs ‘den ibaret) eterik yağ, acımsı artemizin, zamk, helme, reçine , yağlı maddeler vs ihtiva eder

Hangi Hastalıklarda Kullanılır: solucan düşürücüdür

Deniz pelini halk tababetinde solucan düşürücü, haricen –lapa halinde siğil tümür, nasırlara karşı kullanılır

Kullanışı: Çiçek başları toz haline getirilerek 1/10 nisbetinde bal ile karıştırılarak alınır İkişer saat ara ile 3 defa birer kahve kaşığı alındıktan sonra yarım saat sonra hint yağı alınır Müshil almak mecburidir Bitki solucanları felce uğratır, müshil de onları dışarı atar

DİKKAT! Bu Bitki Daha Büyük Dozlar Halinde Zehirlidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com