Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
akça, cayır, çiçeği

Çayır Akça Çiçeği

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çayır Akça Çiçeği

Çayır Akça Çiçeği Hangi Hastalıklarda Kullanılır - Çayır Akça Çiçeği Hakkında - Çayır Akça Çiçeği Faydaları - Çayır Akça Çiçeği Yetiştiriciliği

(Thlaspi arvense)

Turpgiller familyasındandır

20-50 cm boylarında bir yıllık otsu bir bitkidirYaprakları tabanda eşkenarlı , ortada mızraksı, üstte sıkıca gövdeye bağlıdırTers yumurtamsı küçük çiçekleri beyaz renklidirMeyveleri baklamsı tohumları koyu kahverengi yada menekşe rengindedir

1250 m yüksekliğe kadar olan yerlerde yetişir

Yeşil kısımlarında nişasta, azotlu maddeler ve glikoz tohumlarında sabit yağ bulunurBitkiden yiyen hayvanların sütleri soğan ve sarımsak kokusuna benzer bir koku yayarFazla yenmesi hayvanların zehirlenmesine yol açabilir

Bitkinin toprak üstü kısımlarıyla tohumları halk hekimliğinde idrar söktürücü olarak ve romatizma ağrılarına karşı kullanılır

Toprak üstü kısımlar parazitlere karşı etkilidirÖzellikle tahtakurusuyla buğday güvesine karşı kullanılır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com