Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gazalotu

Gazalotu

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Gazalotu

Gazalotu Hangi Hastalıklarda Kullanılır - Gazalotu Hakkında - Gazalotu Faydaları - Gazalotu Yetiştiriciliği

GAZALOTU, GEYİKOTU

DICTANMUS ALBUS L

( Rutaceae-fam)

Bulunduğu Yerler: Seyrek çalılıklarve orman arasında , kuru ve otlu ve taşlıklı, genellikle kireçli topraklarda yetişir

Yapısı: 30-100 cm kadar yükseklikte dalsız ve uç kısmı bez ile kaplı ve 50 cm kadar uzun sulu köklü çok yıllık otsu bir bitkidir Yapraklar almaşık, en alt yapraklar basit, orta ve üstteki yapraklar tüysü, dişli ve yumurta biçiminde yaprakçıklardır Çiçekler beyaz veya pembe renkte, damarları ise daha koyui çiçek demeti sapın ucunda salkım şeklinde toplu haldedir Çanak ve taç 5 er yapraklı, erkek organlar da 10 adettir Meyve çatlayan bir kutucuktur Mayıs, haziran aylarında çiçek açar

Kullanılan Kısımlar: Kökler kullanılır Kökler tohumların olgunlaşmasından sonra (AğustozEylül aylarında)çıkarılır Gölgede veya 40 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur Kuru bitki açık kahve renginde, fena kokulu acı tattadır Rutubet miktarı %14 tür Torba veya balya halinde paketlenir Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir Tahriş edici te’sirinde dolayı üzerinde çalışılırken ihtiyatlı giyinmek lazımdır

Kimyevi Terkibi: Zehrili alkaloid diktamin, eterik yağ saponinler içerir

Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Terletici ve idrar söktürücü te sirdedir

Kökler Halk tababetinde böbrekler ve mesane kum taş, basurlar, romatizma, ağrılı ve yetersiz adet , beyaz akıntı, histeri, sara, solucanlara, haricen de el ve ayak çatlaklarına, küçük çocuk romatizmalarına karşı banyo şeklinde kullanılır Dövülmüş yaprak ve çiçekler (zeytinyağı ile karıştırılarak) romatizma ve kemik çıkıntılarına (deform) konur

Kullanılışı: Kökten 1 kahve kaşığı 400 gr suda 5 dakika kaynatılır Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com