Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
peloponez, savaşı

Peloponez Savaşı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Peloponez Savaşı

Peloponez Savaşı Tarihi - Peloponez Savaşı Hakkında - Peloponez Savaşı Nedenleri

Peloponez Savaşı (MÖ 431-404), iki büyük yunan kent devleti (Sparta-Atina) arasındaki bir savaşın adıdır Savaşın, amaçı Antik Yunanistan coğrafyasına kimin hükmediceği belirlemektir Demokrasiyle yönetilen Atina, ile daha oligarşik bir yönetime sahip olan Sparta arasındaki bu savaşta Mora Yarımadası ve Makedonyadaki devletler Spartayı, Tesalya ve tüm Batı Anadoludaki devletler de Atinayı destekledi Ayrıca Perslerde, Spartaya destek oldu Savaşı Sparta kazanmasına rağmen, bu iktidar mücadelesinden zamanla Atina galip çıktı ve tüm Yunanistanı egemenlik altına aldı

Yunanistan ve Dünya Tarihinde önemli bir yeri olan bu savaşa mitolojik ve siyasi pek çok anlamda yüklendi Savaşcı bir toplum olan Spartalılar ve Sparta Ares ile, Atina ise Athena ile özdeştirildi Mitolojide de Athena her seferinde, kaba güç kullanan Ares'i yener

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com