Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bavyera, savaşı

Bavyera Savaşı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bavyera Savaşı

Bavyera Savaşı Hakkında - Bavyera Savaşı Sonuçları - Bavyera Savaşı Nedeni

Bavyera Savaşı, 1503-1504 yılları arasında yapılmış feodal Alman beylerinin savaşı

Savaşın Sebepleri

Wittelsbach ailesi mensubu Bavyera-Landshut baronu "Zengin" George'un ölümü, Bavyera'nın kontorlünü ele geçirmek isteyenler yüzünden üç yönlü bir savaşın başlamasına sebep olmuştu Bavyera bir grup dük arasında güç mücadelesine sahne olan, çekişmeli bir bölgeydi Yasaya göre Landshut arazileri, ailenin başka bir kolunun mensubu olan, Baverya-Münih dükü Albert'e geçmeliydi Ancak ailelerin arası açıktı ve oğlu olmayan George, topraklarını kızı ve damadına[1] miras olarak bırakmıştı Ailenin Münih kesimi, yasal bir karara varılmasını talep etmişti Bu karar sonunda Münih tarafının lehine olmuştu ancak söz konusu seçmen, karardan memnun kalmamış ve bir ordu kurmuştu

Gelişme

Kutsal Roma imparatoru I Maximilian yasal yönetim için (yasanın geçerli olması için) bölgeye kendi birliklerini gönderdi, bu birliklere Alman asilleri de takviye kuvvet olarak katıldılar Çarpışmalar seyrek aralıklarla gerçekleştiler ve birbirleriyle yarışan varislerden biri, aniden ölünce, karşı taraf galip gelmiş oldu Toprakların bir kısmı imparatora kaldı kalanlar seçmen Albert'e bırakıldı Albert bundan sonra Birleşik Bavyera hayalini gerçekleştirme yolunda ilerledi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com