Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
katliamı, lefkara

Lefkara Katliamı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Lefkara Katliamı

Lefkara Katliamı Hakkında - Lefkara Katliamı Sonucu - Lefkara Katliamı Nedenleri

Lefkara Katliamı, 1570 yılında, Kıbrıs'ta, Venedikliler tarafından Lefkara köyünde gerçekleştirilen katliamdır

Lefkara (veya o dönemdeki bir başka adıyla Leiparus), o dönemde yaklaşık 400 nüfuslu bir Rum köyüydü 1570 yılında adaya çıkan Osmanlılar, Lefkara köyüne uğramışlar ve orada hoş karşılanmışlardır Köy halkı, Osmanlıların ihtiyaçlarını karşılamıştır Daha sonra ise Osmanlılar Venediklilere karşı savaşırken, Osmanlılara yardım etmişlerdi Bunun bir sebebi de halkın Venediklilerin uyguladığı baskılardan sıkılmış olmasıydı

Bunu haber alan Venedik hükümeti, Dimitri Lascari'nin başı çektiği bir birliği köye yolladı Birlikte yaklaşık 100 at bulunmaktaydı Birlik, geceleyin köyü bastı ve ateşe verdi Daha sonra köyün yaklaşık 400 kişilik halkını, başlarını keserek öldürdü Öldürülenler arasında yaşlılar, çocuklar ve kadınlar da olduğu bilinmektedir Daha sonra bir toplu mezar kazılarak köylüler içine gömülmüştür

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com