Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bulgaristanda, islâm

Bulgaristan'da İslam

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bulgaristan'da İslam

Bulgaristan'da İslam Konu Anlatım - Bulgaristan Müslümanları - Bulgaristan Nüfusu - Bulgaristan'da Dini İnançlar

Bulgaristan'a İslam'ın girişi Anadolu'dan, henüz daha Osmanlı Devleti kurulmadan önce Sarı Saltuk Baba önderliğinde göç eden, göçebe Alevi-Türkmenlerin ülkeye girişiyle başlamıştırOsmanlı Devletinin son dönemlerine kadar Alevi inancı yoğundur,2Mahmud ile birlikte Bektaşilik ve diğer Alevi tarikatler yasaklanmış,Anadolu'da olduğu gibi Balkanlarda da Sünni İslam ve Sünni tarikatler yayılmaya başlamıştır,Bulgaristan'daki Türk köylerinde 150 yıldan eski camiye veya mescide rastlanmaması,daha çok tekke ve dergahların görülmesi, Ehl-i Sünnet İslam inancının bölgede uzun yıllar tutunamadığını göstermektedir,fakat günümüzde Sünni Müslümanlar sayıca üstündürAleviler toplam Müslümanların yaklaşık %15'ini oluşturmaktadırlar

Ülkedeki en büyük Müslüman grubu Türkler oluşturmaktadır, etnik dağılıma göre Müslüman milletler şunlardır;

Türkler - 713,000;

Bulgarlar - 131,000;

Romanlar - 103,000;

Diğerleri - 20,000;

Komünist dönemde İslam'a yasak konmuştur fakat 1989 yılı milad olmak üzere büyük özgürlüler verilmiştir yine de İslam'ın Bulgaristan'da tamamiyle özgür olduğu söylenemez, son dönemlerde ATAKA Partisi Sofya'daki Banyabaşı Camii'sinde ezanın susturulması için kampanya başlatmıştır Global dünya görüşüne sahip olmayan ırkçı ve din özgürlüğüne karşı eylemlerini devam ettirmeyi amaçlayan partiler maalesef modern dünyada Bulgaristan'da prim kazanmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com