Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilbao, guggenheim, müzesi

Guggenheim Müzesi Bilbao

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Guggenheim Müzesi Bilbao

Guggenheim Müzesi Bilbao, İspanya'nın Bask Ülkesi bölgesinde, Bilbao şehrinde bulunan, modern sanat müzesidir Sergi alanı 11000 m²'dir Müze ABD'li bir vakıf olan Solomon R Guggenheim Vakfı'nın beş müzesinden biridir

Oval tarzdaki bina Bilbao şehir merkezinde, Nervión Nehri'nin kenarında bulunur Mimarı Kanada-ABD'li mimar ve dizayner Frank Gehry'dir 1997 yılında tamamlanan çok kıvrımlı bina yapısöküm tarzı stili ile ünlüdür İnşa süresi 4 yıl sürmüştür Bina, planlanan süre ve bütçe çerçevesinde inşa edilir Konstrüksiyon önce CATIA ile hesap edilmiştir Guggenheim Müzesi şehrin en önemli görülmeye değer mekanlarından biridir

Ağırlık noktası 20yüzyılın çağdaş sanatıdır yerleştirme ve video ve benzeri sanat objeleri, resim ve heykelden daha fazladır

Açılışda yıllık 600000 olarak beklenen ziyaretçi sayısı her yıl bu rakamın üstüne çıkmıştır 2007 yılındaki onuncu yıldönümünde onmilyoncu ziyaretçisini karşılayan müzenin yıllık konuk sayısı 1 milyon civarındadır ki bunun % 60 kadarı yurt dışındadndır Müze Bilbao'nun ve tüm Kuzey İspanya bölgesinin şüphesiz büyük bir kültürel zenginliği olmasının yanında ayrıca bir kaç binlik istihdam sağlaması açısından ekonomik bir de başarıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com