Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gebze, medresesi, misirli, mustafa, pasa

Misirli Mustafa Pasa Medresesi Gebze

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Misirli Mustafa Pasa Medresesi Gebze

Misirli Mustafa Pasa Medresesi Hakkinda - Misirli Mustafa Pasa Medresesi Tarihcesi - Misirli Mustafa Pasa Medresesi Mimarisi - Mimar Sinan Eserleri

Gebze’ nin kuzey batısına hakim olan bir tepe üzerinde yer alan büyük ve görkemli mimari manzume, Mimar Sinan’ nın eserlerinden birisidir Adı Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’ dir Şimdilerde Gebze’ nin aşırı kalabalıklaşan ve her tarafı betonlaşan şehir merkezinin içersinde kalmaktadır Belediye binasının kuzey-doğu tarafına düşmektedir

Medresenin 1523 yılında yaptırıldığı ve yaptırıcısının da Çoban Mustafa Paşa olduğu bilinmektedir Bu bilgiler caminin taş kapısı üzerinde bulunan yazıtta yazılıdır

Şayet İzmit ve civarında oturuyorsanız ve Osmanlı eserlerinden, tıpkı Sultan Ahmet Camii gibi bir eseri, cami yada etrafı çevrili büyük bir mimari eseri bir arada görmek isterseniz, bence en yakında ulaşabileceğiniz yer Gebze’ deki Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’ dir Etrafını çeviren taş avlusuna, her hangi bir girişinden girdikten sonra kendinizi 15 ile 16 yy döneminde her hangi bir Osmanlı yerleşim yerinde hissedebilirsiniz O derece otantik, o derece özgün ve o derece ulvi huzur ve dinginlik verici bir ortam
Misirli Mustafa Pasa Medresesi Gebze Resimleri

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com