Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
efsaneleri, iskandinav

İskandinav Efsaneleri

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İskandinav Efsaneleri

İskandinavyalılar birçok tanrıya tapıyorlardı Ayrıca cinler, ayaz ve ateş devleri gibi tuhaf ve güçlü yaratıklara da inanıyorlardı Yaklaşık İS 1 yüzyılda Avrupa'nın kuzeyinde yaşayan Germenler tanrılarına, kutsal saydık-ları korularda taparlardı

Bazı ağaçlarda tanrısal özellik bulunduğuna inanılırdı Büyük dişbudak ağacı Yggdrasü'in evreni taşıdığı söylenirdi İki çeşit cin vardı: Biri gün ışığında yaşayan neşeli cinler; öbürleri ise derin, karanlık mağaralarda yaşayan ve yalnızca geceleri dışarı çıkan kara cücelerdi İskandinavyalılar "Norn" denen ve insanların yazgılarını belirleyen tuhaf yaratıklara da inanırlardı

Tanrıların kralı Odin tek gözlüydü Öbür gözünü akıl çeşmesinden bir bardak su karşılığında vermişti İskandinav tanrılarının en büyüğü ve güçlüsü Thor'du Freyr çok sevilen ilkbahar tanrısıydı Öbür önemli İskandinav tanrıları Odin'in karısı Frigg ile oğlu Balder'di Bunlar arasında en tuhafı, durmadan tanrılara sataşan Loki'ydi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com