Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
doğa, kan, tanrısı, yaşıl

Yaşıl Kan Doğa Tanrısı

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yaşıl Kan Doğa Tanrısı

Yaşıl Kan Kimdir - Mitolojide Yaşıl Kan - Yaşıl Kan Hakkında

Yedi Altay boyundan birinin koruyucu ruhu (iyesi) olduğuna inanılan ve doğanın yeşillenmesini, yani doğanın doğumunu yöneten olduğu kabul edilen, Ülgen'in yedi oğlundan biri

Yaşıl Han - Türk ve Altay mitolojisinde Doğa Tanrısı Yeşil Han veya Çeçil (Çecil, Cecil) Han olarak da söylenir Doğayı korur, bitkilere can verir Yedi Altay boyundan birisinin koruyucusudur Doğanın yeşillenmesini ve doğumunu (baharı) yönetir Tanrı Ülgen’in oğludur Türk kültürü doğayla bütünleşik ve onu kendi parçası gibi gören bir yaklaşıma sahiptir Doğayı tüketmeyi ve onu cansız bir nesne görmeyi hiçbir zaman kabul etmemiştir Bunun en somut örneği Yaşıl Han’dır Bahar aylarında derelere ve göllere dökülen sütler, çökelekleri peynirler, ekmekler hem bir Saçı (Kansız Kurban) hem de buralardaki canlılar için bir besin niteliğindedir

Etimoloji

(Yaş/Yeş/Caş/Çaş) kökünden türemiştir Yeşil renk demektir Yaşam, yaşamak sözcükleri ile aynı köktendir Canlılık bildirir Aynı kök ışık anlamına gelen Yaşuk / Yaşık / Yaşı / Yaşu sözcükleriyle de bağlantılıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com