Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aşılatıyor, bizimki, dünya, karşı

Dünya Aşılatıyor Bizimki Karşı

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dünya Aşılatıyor Bizimki Karşı

Kanada, Avustralya ve Teksasta zorunlu olan, İtalyada ücretsiz yapılan kanser aşısına Kanser Daire Başkanı karşı çıktı: Çocuğuma yaptırmam
9-12 yaş arası çocuklara uygulanan aşı için Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Prof Dr Murat Tuncer, Türkiyede rahim ağzı kanseri yaygın değil Aşı bence gereksiz Çocuklarımın cinsel hayatlarıyla ilgili kararları ben bugünden veremem Kızım tek eşli hayat planlıyor olabilir Bu durumda zaten hastalıktan korunmuş olur dedi
SADECE 600 KİŞİYİ KORURUZ

Cinsel yolla ve tuvaletten bulaştığı bilinen hastalığa karşı uygulanan aşının üç dozunun bin YTL olduğunu da söyleyen Prof Tuncer, Biz 10 milyon kişiyi aşılarsak sadece 600 kişiyi kanserden koruyabiliyoruz Üç dozluk bir aşı 1000 YTLyi buluyor 10 milyon kişiye bakanlığın bütçesi yetmez diye ekledi
TÜRK DOKTORLAR BÖLÜNDÜ

Prof Çamlıbel: Hastalık salgın gibi, çocuklar aşılansın

Prof Şahmay: Aşı şart değil Firmaların pazarlaması

Doç Karaman: Lüks olabilir ama kim çok eşli bilinmez

Prof Uludağ: Ben olsam çocuklarıma yaptırmam
46 ülke yaptırıyor, bizim başkan ise hayır diyor
Şu ana kadar 46 ülkenin onayladığı ve Türkiyede ruhsat verilen rahim ağzı kanseri aşısına Kanser Daire Başkanı karşı çıktı: Ben kızıma yaptırmazdım Cinsel hayatı için kararları bugünden veremem
Çok sayıda ülkede hayata geçirilen ve en son dün İtalyada 12 yaşındaki kızlara bedava uygulanacağı açıklanan rahim ağzı kanseri (HPV) aşısı, Türkiyede ruhsat alır almaz hararetli tartışmaları da beraberinde getirdi Konu hakkında konuşan Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Prof Dr Murat Tuncer, Ben çocuklarıma bu aşıyı yaptırmam diyerek aşıya taraftar olmadığını ifade etti Murat Tuncer bu düşüncesini şu sözlerle açıkladı: Çocuklarımın cinsel hayatlarıyla ilgili kararları bugünden veremem Bu hastalıktan başka korunma yolları da var Kızım tek eşli bir hayat planlıyor olabilir Bu durumda zaten hastalıktan korunmuş olur Kızıma yine de aşı yaptırırsam o zaman da olası damadıma şimdiden güvenmiyorum demektir Çocuklarımın cinsel yolla bulaşabilecek bir virüse karşı şimdiden aşılanmasını garip buluyorum
ERKEK ÇOÇUKLARA DA YAPILIYOR

Türkiyede rahim ağzı kanserinin toplam 1300 kadında görüldüğüne dikkat çeken Tuncer, Rahim ağzı kanseri Türkiyede o denli yaygın değil Biz 10 milyon kadını aşılayarak ancak 600 kişinin kanser olmasını engelleyebiliriz Aşının maliyeti üç dozdan toplam bin YTLyi buluyor 10 milyon kadına bu aşıyı yaptırmaya kalkarsak Sağlık Bakanlığının toplam bütçesini aşarız dedi Tuncer aşının HPV virüsüne karşı etkili olup olmadığını araştıramadıklarını da anlattı Murat Tuncer bir süre önce de, Kurbanımı kanser derneklerine bağışlamam Lösemili çocuklar sömürülüyor açıklamasıyla dikkatleri üzerine çekmişti Ağırlıklı olarak cinsel yolla, düşük ihtimalle de tuvaletten bulaşan HPV aşısı, sünnetsiz erkeklerde ***** kanserinden koruduğu ve bulaştırma riskini azalttığı için erkek çocuklarına da öneriliyor

Taraftar olanlar
Salgın gibi yayılıyor

* Prof Dr Teksen Çamlıbel: Ben aşıyı şimdiden riskli hastalara uygulamaya başladım Çünkü hastalık bir salgın gibi yayılıyor Tek dezavantajı maliyeti Ailelere çocuklarını ilkokul sonunda aşılatmalarını öneririm
* Doç Dr Yücel Karaman: Rahim ağzı kanseri ****üel özgürlüğün fazla olduğu ülkelerde daha çok görülüyor Türkiye için bu aşı lüks olabilir ama kimin çok eşli kimin tek eşli olduğunu bilemezsiniz
Karşı çıkanlar
Çocuğuma yaptırmam

* Prof Dr Seyfettin Uludağ: Bu aşı insanları korunmasız cinsel ilişkiye itebilir Bu da daha riskli sonuçlar doğurur Cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda hijyen ve tek eşlilik gibi çok daha etkili yöntemler bulunuyor Ben çocuklarıma bu aşıyı yaptırmam
* Prof Dr Sezai Şahmay: Nasıl grip aşısı herkesi koruyamıyorsa, bu aşı için de aynısı söz konusu Çok eşli kişilerde bu sorun oluyor Bu ilaç firmalarının pazarlama taktiğidir
Sağlık Bakanlığı aşı ruhsatı için onay verdi
Kadınları rahim ağzı kanserine yol açan HPVye (Human Papilloma Virüs) karşı koruyucu aşı yakında Türkiyede de yapılabilecek MSD ilaç şirketinin Sağlık Bakanlığına yaptığı ruhsat başvurusuna onay verildi GlaxoSmith- Kline firmasının aşısının incelemeleri ise sürüyor Ruhsat alan firma üretimini yaptıktan sonra Sağlık Bakanlığına satış izni için başvuracak İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğünün izin vermesinden sonra aşı yakında eczanelerde satılabilecek Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Başkanı Tezer Kutluk, maliyet-etkinlik çalışmalarının, rahim ağzı kanserine karşı aşılamanın en akılcı yaklaşım olacağını söyledi
Aşıyı en son uygulamaya koyan İtalya oldu
Cinsel ilişki ile geçen ve rahim ağzı kanserine yol açan HPVye (Human Papilloma Virüsü) karşı koruma sağlayan aşı İtalyada da önceki gün piyasaya çıktı İtalya Sağlık Bakanlığı 12 yaşındaki kızlara aşının bedava yapılacağını, daha büyük olanların ise para ödemesi gerektiğini açıkladı Avusturya, Fransa, İsveç, İngiltere gibi 46 ülkede izin verilen aşı ABDnin Teksas eyaleti ile Avustralya ve Kanadada ise mecburi Kanada 9, Avustralya ise 12 yaşında aşıyı mecburi koşuyor Aşı izin verilen 46 ülkenin bir kısmında ise bedava olarak uygulanıyor Aşının ergenlik çağına yaklaşırken birey henüz aktif cinselliğe başlamadan yapılması öneriliyor Aşının 3 aşamada birer doz olmak üzere 1 yılda yapılması gerekiyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com