Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kolitte, sorularınızın, tedavi, yanıtları, ülseratif

Ülseratif Kolitte Tedavi (Sorularınızın Yanıtları)

Eski 07-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

19 yaşındaki oğlumun 1 yıldır ülseratif koliti var 5-6 aydır iyiydi gene atak yaptı Mevsim değişikliği, stres, süt ve lahmacun gibi yiyecekler azdırır mı? Asacol kullanıyordu Doktor şimdi de salazopyrin verdi İki ilaç arasındaki fark nedir?

Ülseratif kolit seyri itibariyle çoğunlukla (%80) nükslerle seyreden bir hastalık Bu nedenle atak gelişmesi çok beklenmeyen bir durum değil Diyetin veya mevsimlerin atakları tetiklemede önemli bir yeri olduğu düşünülmüyor (Süt proteinlerinin hastalığı tetikleyebileceği bazı yazarlarca ileri sürülüyor)

Bu hastalığa yönelik olarak kullanılan ana ilaç aminosalisilatlardır Bu grup ilaçların ilk üyesi sulfapiridin adlı bir maddeye bağlı 5-aminosalisilat (5-ASA) olan salazopyrindir Esas etkili kısım 5-ASA'dır Bu ilaç ağızdan alındığında kalınbağırsağa kadar değişmeden ilerler ve burada bakterilerin etkisiyle 5-ASA sulfapiridinden ayrılarak hasta olan kalınbağırsakta etki göstermeye başlar Ancak bu ilacı alanların %25-30'unda (bulantı, kusma, saç dökülmesi, kansızlık, toksik hepatit, pankreatit gibi) yan etkiler görülür ve bu yan etkilerin büyük bölümü sulfapiridine bağlıdır Yan etkilerin fazlalığı nedeniyle 5-ASA'nın başka taşıyıcı maddelerle birleştirilerek taşınması düşünülmüş ve yeni ilaçlar bulunmuştur Bunlar başlıca kalınbağırsakta açılan Dipentum, incebağırsağın son kısmında açılan Asacol, incebağırsakta açılan Salofalktır Bu preparatlarla ortaya çıkan yan etki oranı %5 civarındadır Tedavi sırasında ortaya çıkan nükslerde ilk yapılacak iş ilacın değiştirilmesi değil kullanılan ilacın yanına (nüksün şiddetine ve amip olup olmamasına) göre tedavi eklemektir Ülseratif kolit hastalarının mutlaka Gastroenteroloji Uzmanlarınca takibinin gerektiğini unutmayın Geçmiş olsun

Acı su geliyor

Ben 40 yaşındayım Midemde yanma, şişkinlik sorunlarım var Bir de geğirirken acı su geliyor Tedavi yöntemleri nelerdir?

Yaş ilerledikçe ortaya çıkan sorunlarda daha duyarlı olmalı ve bedenimizde ortaya çıkan yakınmaların nedeni araştırılmalıdır Mideye yönelik olarak tetkik edilirken ağza su gelmesi (reflü) açısından da değerlendirilecek ve gerekli tedavinize başlanacaktır Geçmiş olsun

Gazlı içecekler

Benim oğlum 2000 doğumlu ve gazlı içecekler içtiğinde aşırı derecede gaz çıkarıyor Bunun mide sorunuyla alakası olabilir mi?

Gaz üreten sıvılar içildiğinde midede gaz ortaya çıkması doğal bir durum Fazla gaz çıkarmakla midede bir sorun olması arasında bir ilişki yoktur

Bende antral gastrit var Hp ilaç tedavisi verdiler, acaba geçer mi? Saygılar…

Midenin alt bölümünde (antrum) gastrit nedeniyle tedavi verilmiş Kullanacağınız tek ilaçla yakınmalarınızın geçmesi beklenir Ancak yazdığınız sonuçlara göre H pylori açısından tedavi görmeniz gerekli değil Bu konu ile bağlantılı olarak ilgili başlıklar bölümünde yazmış olduğum Helicobacter pylori başlıklı yazımı okursanız kimlerde bu mikrobun yok edilmesi gerektiğini öğrenebilirisiniz Gereksiz tedavilerden sakınmak için Gastroenteroloji Uzmanlarının takibinde olmanızı öneririm

Midemde gaz var

Bende birkaç ay önce hafif baş dönmesi ile beraber mide ekşimesi ile birlikte midede gaz ve boğazda sanki hava baloncuğu gibi bir rahatsızlık meydana geldi En çok şikayetim tırmalama veya çabuk acıkma hissi gibi oluşan rahatsızlıklar ve boş midede dahi sanki su ile dolu gibi hissetme Bu şikayetler stresli aylardan sonra baş gösterdi ve şu an o kadar şiddetli olmasa da günaşırı hafif şekilde midedeki gaz devam ediyor Baş dönmesi kesildi ama tam anlamıyla çıkmayan sürekli gaz, bazen göğüs bölümünde basınçlı ağrıya da sebep olmakta Doktora başvurdum ama kullandığım ilaçlar şikayetlerimi tamamen kesmedi Siz ne önerirsiniz ? Teşekkürler

Ekşime ve dolgunluk hissi gibi yakınmalarda midenin durumunun gözden geçirilmesi yararlı olacaktır Boğazda hava baloncuğu olarak tarif ettiğiniz durum sinirsel olabilir; ancak sinirsel demeden önce mutlaka iç organların araştırılması gerekir Midede çok gaz olmaz Eğer midede aşırı gazdan yakınıyor ve çok geğiriyor iseniz (bilerek ya da bilmeyerek) hava yutuyorsunuz demektir Bütün bunların çözümü için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız Geçmiş olsun

Göbeğim var

Merhaba, benim sorunum sadece göbeğimdeki kilolar Vücudumun diğer bölgelerindeki kilolarım normal Ne yapmam lazım? 175 boy 94 kg'dayım

Boyunuza göre kilonuz fazla Beden kütle indeksiniz 31 Yani kilolu sınıfındasınız Beden kütle indeksinin sağlıklı sınıfında olmanız için kilonuzun en çok 75 olması gerekir Dengeli beslenmeli, diyet ve düzenli egzersiz yapmalısınız Ayrıca diyabet, hipertansiyon ve diğer riskleriniz açısından da araştırılmalısınız Bunun için İç veya Endokrinoloji – Metabolizma Hastalıkları Uzmanına başvurabilirsiniz Sağlıklı olun, mutlu kalın

Dışkılama ihtiyacı hissediyorum

Doktor bey, 7 yıldır hayat bana zindan, derman arıyorum derdime ama kimse önemsemiyor 7 yıl önce safra kesemi aldırdım, taş vardı Bir süre sonra ne yesem midemde çok tuhaf bir duygu oluşmaya başladı, sallanıyor gibi bulantı gibi ve ardından barsaklarımda keskin bir sancıyla birkaç saniye içinde büyük bir basınçla birlikte dışkı çıkarma mecburiyeti… Engellemek, bekleyebilmek imkansız Yemek yemesem de oluyor, yesem de… Çok doktor dolaştım, çok ilaç kullandım Hiçbiri iyi gelmedi, midemden kaynaklandığını sanıyorum Mide ve bağırsaklarıma endoskopi yaptırdım Temiz çıktı ama ben 7 yıldır dışarı çıkamıyorum, eve hapis kaldım Bu sancı beni günde iki üç kere çok keskin tutuyor ve tuvalete zor yetişiyorum Sonra da barsaklarım çok acıyor Karnım şişiyor, dışarıda altıma kaçırırım diye eve hapis oldum İki çocuğum var, çok huzursuzluk yaşıyorum bu konuda Eşimle, alışverişe bile çıkamıyorum Eşim her yere yalnız gitmek zorunda kaldığı için ilişkimiz çok bozuldu, lütfen bana bir yol gösterin, ümitle cevabınızı bekliyorum Almanya'da yaşıyorum,32 yaşındayım, şimdiden çok teşekkür ederim Hoşça kalın…

Yakınmalarınızın mide ile bir ilgisi yok Anlattıklarınız İBS (spastik kolon) ile ilgili gibi duruyor Bu nedenle tüm tetkikleriniz yapılmış ise hekim kontrolünde bağırsak hareketlerine de etki eden (azaltan) anksiyolitik ilaçlarla birlikte doğrudan bağırsak hareketlerini azaltan ilaçlardan yarar göreceğinizi düşünüyorum Bu nedenle bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanız yararlı olacaktır Gerekirse psikolojik açıdan destek alınması da düşünülebilir Geçmiş olsun

Kanama

Sayın hocam, 25 aylık bir kızım var Yaklaşık bir ay önce hafif bir kusmayla beraber (emmeden sonra) üç veya dört damla kan geldi Ege Üniversitesi Çocuk Cerrahisine sevk edildik, orada yapılan tetkiklerde "üst gis kanama" olduğu tanısı konulduysa da ishale bağlı olduğu düşünüldü Tam bir teşhis konamadı Kan değerleri normal, enfeksiyon yok, bebek gelişimi iyi, organ anomalisi olmadığı ,serbest sıvı olmadığı tan abdomen usg ile tespit edildi Bir ay aradan sonra emmeden iki saat sonra hafif kusmada portakal sarısı renkte kusuk meydana geldi, yine çok korkup meraklandık Bizi aydınlatırsanız çok sevinirim selamlar ve saygılar

Kanamanın nereden olduğunu anlayamadım Ağızdan kanama olmuş ise (ki Üst GİS kanama denilmiş) bunun ishalle bir ilgisi yok Eğer makattan kanama olmuş ise çocuklarda makattan kanama polip, volvulus, enfeksiyon gibi durumlarda görülebilir Bazen anüs ağzında çok önemli olmayan geçici kanamalar da görülebilir Yakınmanın tekrarı halinde Çocuk Gastroenterologlarıyla temasa geçip gerekirse kolonoskopi yaptırmanız düşünülebilir Bunun dışında bir kez sarı renkli kusma önemli olmayabilir Geçmiş olsun

20 sene önce 12 parmak bağırsağı ülseri vardı Çok uzun süredir talcid kullanıyorum Sağ boşluğumdan hafif sırta doğru ağrılarım çoğaldı, sıcak su torbası koyunca geçiyordu Artık geçmemeye başladı Özofago-gastro-duodenoskopi raporuna göre tanı grade2 özofajit, antral gastrit, duodonal ülser ve reflüden dolayı yemek borusunda tahriş olduğu söylendi İyileşmem için ne önerebilirsiniz? Tavsiyelerinizi bekliyorum Şimdiden teşekkür ederim

Oldukça fazla sorun olduğu anlaşılıyor Duodenumda ülser olduğuna göre midenizde mikrop (H pylori) olup olmadığı araştırılmalı ve varsa yok edilmelidir Bunun dışında reflüye bağlı yemek borusunda (özofagusta) yaralar ortaya çıktığına göre hem ülser için hem de reflü için asit azaltıcı ilaçlar kullanmalısınız ki zaten sizi gören hekim bu ilaçları yazmıştır İlaçlara ek olarak kilo vermek, yatağı yükseltmek, yatmaya yakın yemek yememek ve sol yana yatmak gibi genel önlemler de uygulanmalıdır Ancak gereksiz tedavilerden sakınabilmek ve çok önemli olan takibinizin yapılabilmesi için bir Gastroenteroloji (yoksa İç Hastalıkları) Uzmanına başvurmalısınız

Bulantı ve kusmam var

Uzun suredir aralıklarla yemeklerden sonra özellikle geceleri mide bulantıları ve şiddetli mide ağrıları çekiyorum fakat aralıklarla olduğu için bir hekime başvurmadım Yaklaşık 4 gündür yoğun derecede ağrı, bulantı, kusma yaşıyorum ve kahverengi koyu bir sıvı geliyor idrar yollarımdan Ne olabilir?

Mide yakınmaları sürekli ya da araklı olsun araştırılmalıdır Altta yatan ülser, asit fazlalığı veya başka durumlar olabilir İdrar yollarından kahverengi koyu kıvamlı bir sıvı gelmez Bu kadın organlarından gelen akıntı olabilir Bu nedenle Gastroenteroloji Uzmanlarına başvuracak olursanız hastalıklarınız belli bir sistem içinde değerlendirilerek çözülecektir Mutluluklar

Şu anda çok şiddetli mide ağrısı çekiyorum Gastrit başlangıcım var İlaç rahatlatmıyor, kramplarım çok sık Ne yapabilirim evde?

Gastritte şiddetli ağrı olmaz Evde bir şeyler yapabilmek için önce ağrılarınızın nedeninin bulunması gerekmez mi? Ayrıca hekime başvurmanızı anımsatmama gerek var mı?

Hocam bendeki rahatsızlık yemek yediğim zaman karnımda şişkinlik görüyorum sanki, bir de tuvalete 2 günde bir çıkıyorum ve zorlanıyorum Ikınmalar fazla oluyor ve tuvaletimi yaparken makatta ağrılar oluyor, beni çok rahatsız ediyor Sıcak suya oturduğum zaman rahatlıyorum Hocam ne yapmalıyım, ne önerirsiniz?

Kabızlık, karında şişkinlik ve fazla ıkınma ile makatta ortaya çıkan ağrıların hepsi birbiri ile ilişkili durumlar Bu nedenle öncelikle kabızlığınızın tedavi edilmesi gerekir Bağırsaklarınız düzene girecek olur ise diğer yakınmalarınız da azalacaktır Geçmiş olsun

Doktor bey babaannemin midesinde kist olduğu için ameliyat olması gerekiyormuş Ameliyat tehlikeli midir ve ameliyat sonucu iyileşme oranı nedir? 73 yaşında ve tansiyon hastası

Kist içi sıvı dolu oluşumlara verilen isimdir Midede kist olmaz Babaannenizin neresinde kist olduğunu ve niçin ameliyat önerildiğini doğru biçimde öğreniniz Yetmiş üç yaşındaki birine kist ameliyatı öneren hekiminize bu operasyondan beklediği yararı da sormanız yerinde olacaktır

Dr Nevzat Aksoy

İç Hastalıkları Uzmanı

Gastroenterohepatolog

Net Endoskopi

0 212 210 48 48
Kaynak: Ekolay

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-25-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

32 yasinda iki cocuk sahibi ve Almanyada yasayan arkadasima yaziyorum,ben de Almanyada yasiyorum,11 yil tipa tip ayni sorunlari yasadim ama aynisini,yaklasik 8 ay önce nihayet ben de artik diger normal insanlar gibi yeyip icip gezebiliyorum,ilacin adi KOLESTRAMINtoz haline günde 3 defa yemeklerden önce suda eritip iciyorsun,hic bir yan etkisi yok,üc güne kalmaz hersey yoluna giriyor sanki hic bunlari yasamamisiz gibiBizdeki sorun safrakesemiz olmadigi icin,karaciyerin barsaklara cok asiri safra asidi salgilamasi ve tabiki ishal oluyoruz ve agri cekiyoruz ,hemde korkunc,bu ilac safra asidini bagliyo,googleye "safra baglayici recineler"yazarsan hemen karsina cikacaktir bu ilac,ben de yine bir internet sitesinden bir doktor arkadasin tavsiyesiyle buldum ilaci,yalniz Almanyadaki doktorlar ilaci yazmak istemiyor ve ilac piyasada güclükle bulunabiliyor ama bulunuyor,eger burdan almayi basaramazsan Türkiyeden de bulabilirsin ama istedikten sonra bulursun ben gecen hafta yeni aldim 100 lük paketi,neyse lütfen bana yaz ,sorularin varsa cevaplarim,bu ilactan baska bir ilac yok bizim icin dünyada,bunuda 11 yil ilac aramis bi magdur olarak ifade etmek isterim

Hoscakalin

saglikli kalin

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com