Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hastalıkları, mide, perhiz, sorularınızın, yanıtları

Mide Hastalıkları Ve Perhiz (Sorularınızın Yanıtları)

Eski 07-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mide Hastalıkları Ve Perhiz (Sorularınızın Yanıtları)

Hocam merhaba, ben sizden mide hatasının yememesi gereken yiyecek ve içeceklerin listesini isteyecektim Eğer vaktinizi ayırıp da mail adresime göderirseniz sevinirim Kolay gelsin

Günümüzde mide hastalıklarında eskisi gibi sıkı perhiz önerilmemektedir Örneğin eskiden ülseri olanlara acı, ekşi, baharatlı yiyecekler ve kızartmalar gibi birçok besin yasaklanırken artık bu önerilerin hiçbirini yapmıyoruz Yalnızca (o kişiye) dokunan yiyecek varsa yenilmemesini öneriyoruz Ancak günlük pratiğimde gördüğüm birçok hasta, ellerinde uzun perhiz listeleri ile gelebiliyorlar Çoğu uyulamayacak, uyulsa bile kısa süre içinde bırakılacak olan uzun listeler anlamlı değil Esasen midesi rahatsız olan ve tedavi ettiğim hastalarımın büyük çoğunluğu daha önce yiyemedikleri besin maddelerinin %90'ından fazlasını yiyebilir duruma gelmektedirler Sağlıklı günler diliyorum

Karaciğer ve AFP

Hocam ben 2005 yılında testis tümörü ameliyatı oldum 6 kür kemoterapi aldım6 aylık arayla kontrollerim oluyor AFP kan değerim 846 idi şimdi ise 1030 6 ay sonra tekrar gelmem söylendi tahlillerde ultroson akciger filmi temiz çıktıgı için Şu andaki sorunum sağ karın bölgemde göbegimin 2 cm üstünde ağrı var oturdugum zaman çok rahatsız oluyorum yatarken ve ayaktayken hiç bir şikayetim yok bu ağrılar bazende iğne batar gibi oluyor çeşitli yerlerde sebebi ne olabilir, acaba bir de bu rahatsızlık için hangi bölüme gitmeliyim Cevap verirseniz çok sevinirim

AFP karaciğerdeki kütlelerin takibinde kullanılan bir tetkik Zaman içerisinde yükselmesi araştırılmayı ve takip edilmeyi gerektirir Onkolojik açıdan 6 aylık aralarla takibiniz dışında karaciğerdeki durum için daha sık takip önerilir Bedenin pozisyonu ile artan ya da azalan ağrılar daha çok mekanik durumları düşündürür Kalınbağırsağın karın içerisindeki konumuna ve işleyişine bağlı sorunlar başta olmak üzere hem bu açıdan hem de karaciğer açısından bir Gastroenteroloji Uzmanınca değerlendirilmelisiniz Geçmiş olsun

Mide kanaması

Benim bir haftadır midem ağrıyordu Ağrılarım genellikle kıramp şeklinde oluyordu ve kalbime kadar vuruyordu Şidddetli ağrılarım vardı, yemek yiyemiyordum ve içtiğim su bile ağrıya yol açıyordu bu sabah büyük tuvaletimi yaparken koyu renkte dışkı çıktı kullandığım ilaçlar ürikoliz, adalat crono, ekopirin 100 mide kanamasından şüpheleniorum sizce sebebi ne olabilir?

Büyük aptes renginin koyulaşması mide kanamasını düşündürmez Mide kanamasında safra ile karışan kan gaitanın zift gibi siyah olmasına neden olur Eğer gaitanız zift gibi siyah ise mide kanaması akla gelir Kullandığınız ilaçların birinin de buna neden olabileceğini unutmamalıyız Midenizin son durumunu öğrenebilmek için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız Geçmiş olsun

İritabl bağırsak

3 yıl önce Üniversitede okurken sıkıntı ve stres nedeniyle bağırsaklarım bozuldu Karın ağrısı ile ishal oluyordum O zamanki tetkiklerde bir şey çıkmadı ve İritabl Kolon teşhisi kondu Librax ile Duspatalin 3 ay kullandım ve bıraktım 1 yıldır kullanmıyorum Şikayetim hala devam etmekte Ne yersem yiyeyim yemekten sonra tuvaletim geliyor ve çıkıyorum rahatlıyorum Bazen sabah 2 kere, öğle ve akşam da yemeklerden sonra çıkıyorum Karnım şişiyor ve sonra tuvaletim geliyor Yapınca rahatlıyorum İshal değil Normal dışkı geliyor Kızartma, asitli yememeye çalışıyorum Stres geçince düzelir dedim fakat stresten de kurtulamadık Bu hastalığın tedavisi yok demişlerdi Ne yapmalıyım İştahım var fakat fazla yiyemiyorum Yardımcı olursanız sevinirim

Anlattıklarınız iritabl kolona (eski adıyla spastik kolit) uyuyor Zaten Gastroenteroloji Uzmanı da bu tanıyı koymuş Bu durumun tedavisi yok değil Anlaşıldığı kadarıyla hassas bağırsak durumunun esiri olmuşsunuz ve yakınmalarınız sürüp gidiyor Gerçekten de bu durumun kesin tedavisi olmasa da (çünkü bu durum bir hastalık değil) uygulanacak tedavilerle tuvalete çıkış sayınız ve karın şişliğiniz az ya da çok kontrol altına alınabilir ve yaşam kaliteniz daha düzelebilir Bu nedenle hekiminize yeniden başvurmalı ve değişik tedavi seçeneklerinin uygulanmasını sağlamalısınız Sağlıklı olun mutlu kalın

İshal

Merhaba, 3 aydır ishal var ve ilaç kullanmama rağmen bir türlü geçmedi Bir gün geçiyor 3 gün aynı şikayet devam ediyor çoğunlukla ishal ve kabzın ortası şeklinde oluyor Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim saygılarımla

Uzun zamandan beri süren yakınmalarınız için tetkik edilmelisiniz Herhangi bir konuda sizi aydınlatabilmem için yakınmalarınızı daha ayrıntılı yazmalısınız Geçmiş olsun

Midede kazınma

Bir kaç gündür sürekli mide bualntısı ve yanma var ama kusma yok ayrıca cok sık açlık hissi duyuyorum normalde çok iştahlı bir insan değilim ama sık sık karnım acıkıyor sanki midem kazınıyormuş gibi hissediyorum sebep ne olabilir şimdiden teşekkürler

Açlık hissi, kazınma, yanma ve bulantı mide ile onikiparmakbağırsağı rahatsızlıklarının belirtisidir Ülser, gastrit, erozyon ve asit fazlalığı gibi durumlar bir Gastroenteroloji (yoksa İç Hastalıkları) Ünitesince araştırılmalıdır Mutlu günler

Dr Nevzat Aksoy

İç Hastalıkları Uzmanı

Gastroenterohepatolog

Net Endoskopi

0 212 210 48 48

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com