Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel > Kadın Sağlığı

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ahlak, ailede, eğitimi

Ailede Ahlak Eğitimi...

Eski 07-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ailede Ahlak Eğitimi...

Çocuğunuz büyüdükçe sorunlar da büyüyor ve siz bu sorunlarla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyor musunuz?

Çevresinde her şeye başkaldıran birçok yanlışı art arda yapmaktan çekinmeyen gençleri gören yeni anne-babalar endişeye kapılıyor Kendi çocuklarının ahlak ve kişilik gelişimleri için kaygılanıyor ve bunun için yeni arayışlar içine giriyor

'Disiplin ve hoşgörü arasındaki dengeyi nasıl sağlarım?

Hangi durumlarda çocuğumu cezalandıracağım?

TV ya da bilgisayar başından kalkmayan çocuğu bunlardan nasıl uzaklaştırırım?

Çocuğuma kitabı nasıl sevdireceğim?

Çocuğumun beni terleten sorularına nasıl cevap vereceğim?

Hikâye masal ve atasözlerini çocuk eğitiminde nasıl kullanırım?

Çocuğum kardeşini kıskanıyor nasıl davranmalıyım?

Öfkeli ve huysuz bir çocukla nasıl başa çıkarım?

Çocuğum ders çalışmıyor ne yapmalıyım?

Çocuğuma nasıl özgüven kazandırırım?

Ödül verirken nelere dikkat etmeliyim?

Çocuğu kendimden uzaklaştırmadan evde disiplini nasıl sağlarım?'

Prof Dr Mehmet Zeki Aydın'ın kaleme aldığı 'Ailede Ahlak Eğitimi' tüm bu sorulara ve çok daha fazlasına güvenilir ve uygulanabilir cevaplar veriyor Ve evin neşesi ve en değerli varlığı olan çocuğun iyi ahlaklı olması için yapılması gerekenleri anlatıyor

Prof Dr Mehmet Zeki Aydın dinimizin temel amaçlarından birinin çocukları iyi ahlaklı yetiştirmek olduğunu söylüyor Zaten din eğitimi de çocuğa vicdan eğitimini kazandırmayı amaçlıyor İyi ahlak dinin hedeflerinden birini oluşturuyor Vicdan eğitimi sayesinde de ahlaki açıdan olgun bireylerin yetişmesine zemin hazırlanmış oluyor Çocuklar arkadaş ve kitle iletişim araçlarından olumlu veya olumsuz etkileniyor Buralardan gelebilecek tehlikeleri ve yanlış bilgileri değerlendirip doğruyu bulabilmek ise çocuğun sahip olduğu öz denetim ve vicdan eğitimiyle orantılı

Prof Aydın çocuğun farkında olmadan yaptığı taklit davranışların zamanla alışkanlığa dönüşmesiyle kişiliğin oluştuğunu söylüyor: "Çocuk büyüdükçe ahlak kurallarına uymaya başlar Hayatın çeşitli aşamalarında görür ki bu yol kendi yararınadır Çocuk zaman zaman kendi kendine şöyle düşünür: 'Ben kurallara uymazsam başkaları da uymaz oyun bozulur Ben haksızlık edersem başkaları da edebilir Onun için başkasının bana yapmasını istemediğim şeyi ben de başkasına yapmayayım"

Aydın'a göre çocuğun geldiği bu aşama ahlak bilinci vicdan ya da üst benlik denen mekanizmanın oluşmaya başladığını gösteriyor Çocuğun doğru olanı yapmaya alışması söz dinleyerek disipline boyun eğmesi aklının ermediği çağda ona iyi alışkanlıklar kazandıracaktır Anne-baba ve eğitimcilere düşen görev bu gelişmeyi filizlendirmek beslemek ve gelişmesini sağlamaya çalışmaktır Anne-babalar çocuklarının iyi arkadaş edinmelerini ve arkadaşlarıyla iyi geçinmeleri gerektiğini öğretmelidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com