Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
allah, etmek, feda, için, rızası

Allah Rızası İçin Fedâ Etmek

Eski 07-17-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Allah Rızası İçin Fedâ Etmek

ALLAH Rızası İçin Fedâ Etmek

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir Asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır (Allah'ın rızasını gözeterek) yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekât verir Antlaşma yaptığı zaman sözlerini yerine getirir Sıkıntı, hastalık ve savaş zamanlarında sabreder İşte doğru olanlar, bu vasıfları taşıyanlardır Müttakîler ancak onlardır!” (Bakara, 177)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Kim, helâl kazancından bir hurma kadar sadaka verirse -ki Allah, helâlden başkasını kabul etmez- Allah o sadakayı kabul buyurur Sonra onu dağ gibi oluncaya kadar, herhangi birinizin tayını büyüttüğü gibi, sâhibi adına ihtimamla büyütür” (Buhârî, Zekât 8, Tevhîd 23; Müslim, Zekât 63, 64)

Muhterem Mahmud Sâmi Ramazanoğlu (ks) Hazretleri Allah yolunda infak etme konusunda deryalar gibi bir gönle sahipti

O, her davranışında olduğu gibi infak ve tasaddukda da sevenlerine en güzel örnek teşkil etmişti

Bu konuda bir hatırasını Lütfi Eraslan bey şöyle anlatmıştı:

“Muhterem Üstaz Mahmud Sâmi (ks) hazretleri Tahtakale’de Mustafa Alemdar ağabeyin dükkânında muhasebe defterini tutarlardı

Bir defasında ayın ilk günü aylık tahakkuk eden miktar kadar parayı zarfın içerisinde Üstaz’a takdim ediyor

Aynı günde bir ihtiyaç sahibi geliyor Muhterem Üstaz’ı ziyaret etmek istiyor

Huzura kabul ediliyor

Bir müddet sonra o adamın elinde bir zarfla odadan dışarı çıktığı görülüyor

Mustafa Alemdar ağabey vaziyeti kontrol ediyor ve az önce verilen aylık tutarını koyduğu zarfı tanıyor

Hayretler içerisinde kalıyor

Bir aylık ücretin tamamını o kimseye verdiğine şâhid oluyor

Muhterem Üstaz (ks) hazretleri cömertlikte böylesine bir engin gönle sahipti

Vermek, vermek, gene vermek… Onun en bâriz vasıflarındandı

Allah dostları vermeyi kendine zevk bilen yiğitlerdir (Mustafa Eriş, Mahmud Sâmi Efendi’den Hatıralar-I, Erkam Yay)

Alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com