Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilinen, çok, farklı, klasik, mantıdan, mantısı, sini, tarif

Sini Mantısı Bilinen Klasik Mantıdan Çok Farklı Bir Tarif

Eski 07-17-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sini Mantısı Bilinen Klasik Mantıdan Çok Farklı Bir Tarif

Bursa Mantısı

Gerçek tavuk suyu ve tavuk eti ile yapılan, Bursa yöresine ait harika bir tepsi mantısı tarifi paylaşmak istiyorum bugün
Marketlerde hazır mantılar satılmıyorken ve hazır tavuklar hayatımıza henüz girmemişken; babaannem özel günlerde, özel misafirler için bu mantıyı yapardı İlk hamur denemelerim, onun yanında bana verilen küçük bir hamur parçası ile olmuştu
Babaannem mantı hamurunu açar, küçük karelere keser, annem ve ben de tavuk etlerini karelerin ortasına yerleştirerek ona yardım ederdik Şimdi babaannem çok yaşlandığı için mantı hamuru açamıyor ama ben açarken püf noktalarını hatırlatarak bana yardımcı oluyor

Malzemeler
1 yumurta
1 çay bardağı ılık su
300 gr un (yaklaşık)
1 çay kaşığı tuz
İçine
1 çorba kâsesi haşlanmış tavuk eti
Üzerine
1 litre tavuk suyu
1 yemek kaşığı tereyağı

Uygulama
Mantı yapacağım zaman genellikle bir gece önceden tavuk etini haşlayarak bir ön hazırlık yapıyorum Tavuk suyu yağlı olduğu zaman mantı daha lezzetli oluyor, bu nedenle bütün bir tavuk haşlamanızı öneririm Gerçi bu şekilde elinizde fazladan haşlanmış tavuk eti kalacaktır, onu da farklı yemeklerde kullanabilirsiniz En önemli püf noktalardan biri; tavuk suyunun yağlı olması gerektiğidir
Hamur malzemeleri ile orta sertlikte bir hamur hazırlıyorum Üzerini nemli bir bezle örterek 10- 15 dakika dinlendiriyorum
Dinlenen hamur topağını alıp, elimle yoğurarak düzgün bir yuvarlak haline getiriyorum, tek beze şeklinde açmak istiyorum, böylece kıyısı, köşesi çok fazla olmayacaktır
Gerektiğinde unlayarak, hamuru yaklaşık 60- 70 cm çapında açıyorum Bıçakla küçük karelere kesiyorum Ortalarına, bir parça haşlanmış tavuk eti koyarak, kare hamurun ortası açık kalacak şekilde, kayık biçiminde katlayıp tepsiye diziyorum
Tepsiye diziliş şekli, daha çok mantı sığdırmak açısından önemli, yuvarlak tepsinin dış kenarından dizilmeye başlıyor ve ardı ardına hiç boşluk kalmayacak şekilde yerleştiriliyor
Fotoğrafı incelediğinizde daha iyi anlayabilirsiniz
Mantılar fırında pembeleşene kadar pişiriliyor, (nar gibi kızarmış olmasın)bu arada tavuk suyunu da ısıtıyorum, biraz tuz ilave ederek pembeleşen mantıların üzerine döküyorum İsterseniz bir yemek kaşığı tereyağı da tavuk suyuna ilave ederek daha lezzetli olmasına katkıda bulunabilirsiniz
Baştan tavuk suyu çok gibi görünse de, mantılar 5-10 dakika içinde suyu çekiyor Bundan sonra fırını kapatıp, en az 15-20 dakika mantıların yumuşaması için bekliyorum
Servis tabağına alınan, tane tane mükemmel lezzetteki tavuklu mantıları yoğurtla servis yapabilirsiniz
Mantıları katlarken içine tavuk eti koymadan boş olarak katladıysanız (marketlerde satıldığı gibi) tavuk suyunu dökerken tepsinin üzerine tavuk etleri paylaştırabilir ya da servis sırasında mantıların üzerine koyabilirsiniz Ama en güzelinin içine koyarak yapılan olduğunu hatırlatmalıyım

istenilirse hamurların içine pişmiş nohut koyulup tavuk eti üstüne yayılabilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com