Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
diyarbakır, efsanesi, pehlivan, şirinvareli

Şirinvareli Pehlivan Efsanesi - Diyarbakır

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Şirinvareli Pehlivan Efsanesi - Diyarbakır

Çermik Kaplıcalarına bir pehlivan gelmiş ve Çermik beyine bir haber gönderip "Ya bana bir rakip bulsun yada bahşişimi versin gideyim" diye ferman okumuş Bey bahşiş vermek kolay ama ona bir rakip bulamazsak beyliğimizin adına gölge düşer diye düşünmüşÇevreyeye haber salıp tez elden bir rakip bulunmasını istemişBeyin yakınlarından biri "Ben Şirinvarede çok güçlü bir coban gördüm" diyince,beyde hemen bulup getirmelerini emretmiş Çoban anasıyla helallaşıp beyin huzuruna gelmişBeyde ona dileğini anlatarak "Ya bu güreşi kazanıp beyliğin şerefini kurtarırsın yada kellen gider"demiş Çoban boynu bükük mecbur kabul etmiş

Güreş başlamışÇoban çok güçlü Pehlivanda çok ustaymışbu nedenle öğlene kadar yenişememişlerBaşından korkan çoban bakmış olacak gibi değil bir yumruk vurup pehlivanın ciğerini söküp öldürmüş Sonuçtan memnun olan bey dileğini sormuşÇobanda koyunlarını rahatça otlatabilmek için "Sakaltutan otlağı" 'nın kendisine verilmesini istemiş beyde kabul etmiş O zamandan beri Sakaltutan otlağı'nın manevi sahibinin bu çoban olduğu söylenir burada otlayan koyunların sütlerininde bol olacağına inanılır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com