Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atinanın, fethi

Atina'nın Fethi...

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Atina'nın Fethi...

Osmanlı kaynaklarında “Medinetü’l-hükema” adı verilen Yunan medeniyet merkezi Atina, Sultan Fatih Mehmed tarafından fethedilmiştir

Atina Osmanlılar tarafından fethedilmeden önce, Acciaioli/ Acciajuoli adlı bir İtalyan ailesi tarafından yönetilmekte idi Latin Dükalığı’na bağlı olan dük Rainier varis bırakmadan ölünce, şehirde çeşitli karışıklıklar çıkmıştır

Rainier’in genç eşinin Atina Dükalığı’nı bir Venedikliye vermek istemesi sonucu, halk Sultan Fatih Mehmed’e başvurarak şikayette bulunmuş, bunun üzerine Atina Dukalığı Fatih’in yanında olan Dük Rainier’in yeğeni Franco Acciajuoli’ye verilmiştir Franco dükalığı elde eder etmez , Dük Rainier’in karısını öldürtmüştür

Cinayetlerden ve kötü yönetimden bıkan Atina halkı tekrar Fatih’e başvurarak, şehrin Osmanlılara katılmasını teklif etmişlerdir Şehrin fethine memur edilen Mora Beyi Turhanoğlu Ömer Bey, Franco’yu Atina’dan ayrılmaya ikna etmiş ve şehir kansız bir şekilde fethedilmiştir (1458)

Bir kısım Osmanlı kaynaklarına göre Atina ilk defa Yıldırım Bayezid devrinde fethedilmiştir (1396-1397) Atina şehri fethedildiği tarihten Yunan istiklaline kadar Osmanlıların hakimiyeti altında kalmıştır (1458-1829)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com