Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kitap Dünyası

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anatolya, efsaneleri, serhan, vural

Anatolya Efsaneleri - Serhan Vural

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Arka Kapak

"Yeni Töre"nin birinci yasası,
Hiçbir inanç, hiçbir tanrı hayatın kendisi kadar önemli değildir Tek bir hayatın var ve bunu en iyi biçimde değerlendirmelisin Çünkü hayat son bulduğunda geriye kalan toz ve topraktır'

Karanlık Çağ'ın Sonu…
Tolya Ana'nın günlüklerinden

Ak Ana'nın, cadıların ve büyücülerin diyarıdır Anatolya…
Tanrıların yeryüzünde yürüdüğü, kehanetlerin dilden dile dolaştığı, büyülü yaratıkların yaşadığı topraklardır

Anatolya ölümcül bir hastalığın pençesi altına düşmüştür Alacakaranlık Kardeşliği isimli bir topluluk bu hastalığı iyileştirdiklerini söyleyerek kendilerine yandaş toplamaktadırlar, ancak gerçek arzuları görünenden daha karanlıktır

Yobaz bir tarikatın çatısı altında çocukluğundan beri hapis kalan güzeller güzeli Sahire Peri Hatun, kardeşinden aldığı mektupla Unutulmuş Diyar'a kaçar Alacakaranlık burada da ağlarını örmeye başlamıştır Diyarın koruyucusu Baş Kızıl Cadı Bilge Hatun ve onun oğlu Serkis ile tanışınca hayatı sonsuza kadar değişecektir

Kişisel yorumum:

İnsanlığın inançları ne amaçla kullanabildiğini, bir inanca körü körüne bağlanmanın hayatları ne kadar kolay yok edebildiğini gösteriyor

Anlatım çok akıcı Karakterleri çok canlı Süper bir senaryo Fantastik bir öyküde Türkçe isimler, unvanlar kullanılmış olması da cabası Hiç yabancılık çektirmiyor

Hikayedeki Alacakaranlık Kardeşliği adlı grup kendi tanrıları olan Aziler'e inanmanın tek doğru yol olduğunu söylüyorlar Tek haklı yolun bu olduğuna kanaat getirmişler ve bu inancı benimsetmek için bir hastalığı kullanıyorlar

Dini benimsemeyen insanları öldürüyorlar Kendi inançlarına göre bunu yapmak hakları

Bu romana yobazlık karşıtı bir yapıt diyebilirsiniz kısaca Yazarı düşman bile edinebilir Çünkü öykünün temelinde inanç değil, sadece hayat önemlidir diyor Türkiye'deki hatta dünyadaki birçok insan için inanç ve din, hayattan daha önemli Biraz ateist bir yaklaşım sergiliyor gibi görünüyor Ama bence değil Sadece tek bir hayatın var, bunu iyi yaşamaya bak diyor kısacası

Ama ben fantastik bir romanda böyle bir yaklaşımı çok beğendim Hiç beklemiyordum böyle bir şeyi açıkçası
alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com