Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Kişisel Gelişim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
yaptın

Bunu Neden Yaptın?

Eski 07-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bunu Neden Yaptın?

BUNU NEDEN YAPTIN?

Tolga ÇELEBİ

Birçoğumuza; “Büyüyünce ne olmak istersin?” diye sormuşlardır Bu soruyu kendime ve size yeniden sormak istiyorum Ama bu defa soru formatını değiştirerek Yeni sorumuz: “Amaçlarınız, hedefleriniz neler?” Çocukken sorulan soruya ne cevap verdik bilmiyorum ama bu gün vereceğimiz cevap çok çok önemli

Gün içinde karşımıza çıkan ayrıntılar bizi öyle boğar ki, çoğu zaman amaçlarımızı unutuveririz Kişisel gelişim uzmanları, amaçları belirlemenin ve bunları yazılı hale getirmenin, faydalarından bahsediyor Amaçları belirlemek, ileride olmak istediğimiz yere ulaşmak için bizi motive eder Gelecek için bu günden plan yapmayı öğretir Amaçları yazmaksa, hayatın kargaşası içinde unutmadan korumamıza yarar

Kendiniz için uygun olan bir amaç belirledikten sonra, bu amaca ulaşmak için ilk gereken şey inançtır Eğer amacınız bir şair olmazsa, kendinizi bir şair olarak düşünün Zihninize bu imajı yerleştirin Amaçlarınız için kendinizi sınırlamayın Umutsuzluğa düşmeyin Bir kez inanırsanız, kimse amacınıza ulaşmanızı engelleyemez

Boğaziçi Köprüsünü gözünüzün önüne getirin Köprü son derece esnek yapılmış Rüzgar hangi yönde eserse essin, köprü esneyerek yıkılmadan ayakta kalabiliyor Bizim amaçlarımızda böyle olmalı Esnek, uyumlu ve yenilenebilir

Başarılı bir iş hayatınız, mutlu bir evliliğiniz veya sevilen bir insan olduğunuzu düşünün Siz bunu düşündükçe, bilinçaltı geçerli kılmak için var gücüyle çalışacaktır Bunlara inanırsanız, amacınıza yarı yarıya ulaştınız demektir

Projeniz ne olursa olsun, bittiğini ve başarıyla sonuçlandığını düşünün Bu projeyi gözünüzde ne kadar büyütürseniz, bitmesi o kadar zaman alır İnandığımız ölçüde başarılı oluruz “Ben bu işi bitiremem” dediğiniz zaman, inanın bana o iş bitmek bilmez

Amaçlarınızı yazın ama yazmakla kalmayıp ara sıra gözden geçirin Hatta güncelleyin Attığınız adımların doğru olup olmadığını sorgulayın Bir terslik varsa, amacınız, yaptıklarınızla örtüşmüyor demektir

İnsanoğlunun her davranışını bir sebebi vardır Bazen şu soru ile muhatap olmuşsunuzdur: “Bunu neden yaptın?” veya “Neden böyle davranıyorsun?” Bu sorulara “bilmiyorum, hiç” gibi cevaplar veremezsiniz Verseniz de karşınızdaki insanı tatmin edemezsiniz Bizler her hareket ve her davranışı belli bir amaç için yaparız Biz yaptıklarımızın farkında değilsek bile, bilinçaltımız farkındadır ve davranışlarımızı yönetir, yönlendirir Bir düşünün, gün içinde neler yaptık, bunlar neye hizmet ediyor Hangi amaca ulaşmamızı sağlıyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com