Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aldatılıyor, bunları, dikkat, edin, eşiniz, musunuz, yapıyorsa

Eşiniz Bunları Yapıyorsa Dikkat Edin: Aldatılıyor Musunuz?

Eski 07-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Eşiniz Bunları Yapıyorsa Dikkat Edin: Aldatılıyor Musunuz?

Eşiniz bunları yapıyorsa, şüphelenin!

Aldatmanın da ipuçları var! Bir anda ortaya çıkan değişimlere dikkat: Gereğinden fazla mutlu ve neşeliyse, kendisiyle daha ilgili ise, telefonu yanından hiç ayırmıyorsa, sizi sürekli başkalarıyla kıyaslayorsa şüphelenin

İlişki Psikiyatristi Doç Dr Armağan Samancı, aldatmayla ilgili okurlarındran gelen soruları yorumladı:

* Sizce aldatmanın ipuçları var mı?
SA/Ordu Vardır; eşinizin gereğinden fazla mutlu ve neşeli hale gelmesi, kendisiyle çok daha ilgili olması, günlük rutinlerinin değişmesi, aradığınızda ulaşılamıyor olması, sizi başkalarıyla olumsuz mukayese etmesi, cinsellikte uzaklaşması ipuçlarıdır Telefonunu kapalı ya da sürekli yanında tutması, ortalıkta bırakmaması ipucudur Özel günleri unutmaya başlaması ve bencilleşmesi; yani bir anda ortaya çıkan değişimler şüpheyi artırmalı

* Eşim internetin başından kalkmıyor; beni aldattığını düşünüyorum Yazışmalarına baktım, sürekli yazıştığı biri var Geceleri yatağa gelmiyor, s** hayatım bitti Geçer mi, buluşurlar mı?
SA/Ankara İnternet üzerinden duygusal olarak gelişen ilişkiler oldukça tehlikelidir Uzun süre duygusal ağırlıklı olarak devam eden ilişkiler, zaman içinde güçlü bir noktaya gelir ve eninde sonunda görüşme söz konusu olur İlk görüşmeden sonra ya ciddi bir ilişkiye döner ya da kopar Bir an evvel eşinizi duygusal arayışa iten evlilikteki çatlak noktaları fark edip düzeltin

İLİŞKİYİ GÜÇLENDİRİN

* Hamileyim ve en büyük korkum eşimin beni aldatması Çünkü daha önce beni aldattı
PO/Karabük İlişkilerde aldatmanın olmaması için en önemli garanti, ilişkinin iyi tutulmasıdır İlişkiniz güçlenirse güvensizlik kalmaz Daha önce bir aldatmanın olması, karşı tarafın aldatma riskinin biraz daha yüksek olduğunu gösterir İlişkiyi iyi tutmak için çocuğun doğumuyla ilgili sürecin içine eşinizi de katın İlişkinin hamilelik nedeniyle cinsel boyutu etkilendiği için, duygusal boyutunu artırmaya çalışın Bu dönemde önleyici bir faktör olur

* Sekiz yaşında bir oğlumuz var ve eşim beni aldatıyor Daha önce de ben onu aldattım ama o bunu bilmiyor Boşanmalı mıyım?
YT/İstanbul İki taraf da başka bir ilişkiye kaçabiliyorsa evlilikte ciddi problemleriniz var demektir Önce ilişkinizdeki problemlerinizi çözmeyi deneyip sonra karar verin Özellikle sizin için boşanma sonrası hayat daha zor olacaksa, çocuğunuz da zorlanır

MİSİLLEME EN KÖTÜSÜ

* Eşimin beni aldattığını öğrendim; intikam için onu aldattım ama kızgınlığım daha da arttı En acı veren intikam ne olabilir?
TO/İzmir Bireylerin kızgınlıkla hareket edip eşini başkasıyla aldatmaları en kötü seçenek İntikam, problemi çözemez Sizin güçlü olup, problemi keşfetmeniz ve çözmeniz gerekir Bunu haksızlık olarak görebilirsiniz ama inanın işe yarar Kendi tarafınızı tamir edip, sonra karşı tarafı onarmanız lazım

* Eşim sevgilisiyle birlikte olmak için beni boşamak istiyor; direnmeli miyim?
DK/Denizli Direnmek bence iyi bir seçenek değil Yeni ilişkisi bir yılı geçmemişse belki boşanma konusunda bekleyebilirsiniz Ama eşinizin oturmuş bir ilişkisi varsa, kalıcı ve yerleşik ilişkiye karşı direnmek zor olur Kendinize bunu yapmayın Kızgınlığın etkisiyle süreci uzatmak sizi de yıpratabilir

UZMANLAR ALDATMA İÇİN NE DEDİLER?

Dr Akif Poroy (Seksolog): Cinsel gücü artırıcı ilaç kullanan erkekler daha çok genç kadınlara ilgi gösteriyor Bu ilaçların etkinliğini birkaç kez test ettikten sonra eşleri dışındaki kişilerle de rahatlıkla cinsel beraberlik yaşıyorlar Bu dönemde 'yaşlıyım, bir kenara çekilmeliyim' yerine, cinsel hayatı aktif tutarak yaşamlarını sürdürüyorlar

ALDATMALAR İLAÇ DESTEKLİ
* Prof Dr Halim Hattat (Ürolog): 2000 yılından beri çıkan bir dizi ilaç, organik veya psikolojik yönden erkeklere destek verdi Erkekleri genç sevgili arayışına itti diyemeyiz; ancak bu eğilimde olanlar ilaçtan fazlasıyla faydalanıyor

İLAÇ DENEMESİ ARTTI
* Prof Dr Ferruh Şimşek (Ürolog): Bu ilaçların, plasebo (ilaç görünümünde ancak etkisi olmayan) olduklarını düşünüyorum Bugüne kadar kanıtlanmış bir etkinlikleri yok Ancak belli bir yaşı aşmış ve cinsel ilişki kurmakta zorlanan erkeklerin bu ilaçlara inanarak eşleri dışındakilere yönelimleri hayli fazla Aldatmanın değil, bu tarz ilaçları kullanan ve deneyen kişilerin arttığını düşünüyorum

GENİŞ BİR ARAŞTIRMA LAZIM
* Prof Dr Tarık Esen (Ürolog): Hastalara cinsel performansı artırmak için ihtiyaç duydukları ilaçları yazıyoruz Ancak bunu eşleriyle mi yoksa başka bir partnerle mi kullandıklarını bizimle paylaşmıyorlar Bu açıdan bence geniş katılımlı bir araştırma yapılmalı Bugüne kadar bu konuda yapılan bir çalışma olmadı

DÜRTÜLER KONTROL EDİLMELİ
* Zehra Erol (Psikolog): Cinsellik vesaldırganlık insanın doğasında var Dürtülerimizi tatmine yönelik bir parçamız her zaman var ve bu dürtülerimizi kontrol edemediğimizde aldatma olabilir Toplumun kuralları ve yaşantılarımız, bunları kontrol edebilmemiz açısından vardır Bu dürtülerimizi kontrol etmeye çalışırlar Nasıl aldatmaya neden olan dürtülerimiz varsa, bu dürtüleri kontrol etmeye yarayan mekanizmalarımız da vardır

ALDATMAK İNSANIN DOĞASINDA VAR MI?

ERKEK ÜREMEK İSTER
* Prof Dr Arif Verimli (Psikiyatrist): Bütün canlılarda neslin devamı için cinsellik ön plandadır Ama erkekler, kadına kıyasla son derece fazla bebek sahibi olma potansiyeline sahiptir Erkekler, türün devamı için doğaları gereği bu potansiyallerini kullanmak isterler Dolayısıyla işin doğasında; dişi daha çok tekeşli bir eğilim gösterirken, erkekler biyolojik özellikleri itibariyle çokeşli özellik gösterirler

TOPLUM DÜRTÜLERİ FRENLER
* Prof Dr Armağan Samancı (Psikiyatrist): İnsan dürtülerinde aldatmaya eğilim vardır Ancak dürtüler zor da olsa kontrol edilebilir Sosyal çevre, kurallar ve değerler aldatma duygusunu bloke eder, engellenmiş olur Önemli olan; bireyin dürtülerden kaynaklanan aldatma eğilimini ne kadar kontrol edip, ne kadar kontrol etmediği Bu da insanın istemli ve kontrollü davranışıyla bağlantılı

RUHUMUZDA ÇOKEŞLİLİK VAR
* Prof Dr Emre Akkuş (Ürolog): Çokeşlilik geni bilimsel olarak kanıtlanmasa da bir şekilde insanın doğasında ve ruhunda var Kadınlar tekeşliliğe daha yatkınlar Hormonal ve ruhsal yapıları nedeniyle kadınların çokeşli olduğunu söylemek mümkün değil Cinsel ilişki sırasında bile birlikte olduğu kişiyi değil, hayal ettiği kişiyi düşünenler vardır Bu, insan doğasındaki çokeşliliğin bir yansıması ve refleksidir

ERKEĞİN ALDATMA BAHANESİ
* Prof Dr Aysel Ekşi (Psikiyatrist): Doğalarında var mı, yok mu bilmem ama çokeşlilik; cinsel dürtülerini kontrol altına almamış erkeklerin kendilerini makul gösterme çabasıdır Cinsel dürtüler ve hormonlar güçlüdür ama kontrol altına alınabilir Bekar hayat içinde çokeşlilik daha az yıpratıcıdır Ama insan evliyse kendini terbiye etmeli, edemiyorsa da boşanmalı! Çokeşlilik; çapkın erkeklerin övünme bahanesidir Don Juan erkek, kendi içindeki cinsel eksikliğini çapkınlıkla ifade eder Sevgi varsa, aşk varsa tekeşlilik doğal olanıdır

AŞK SADAKATİ ÖĞRETİR
* Prof Dr Tuncay Özgünen (Psikiyatrist): Erkeğin biyolojik temelinde sadakat duygusu yoktur Sadık erkekleri ancak sevgiyle başlayıp aşka dönüşen evliliklerde görürüz

NEDEN ALDATIYORLAR?

Aldatmayı kolaylaştıran etkenler neler? (yüzde olarak)

Yeteri kadar ilgi ve sevgi görmeme 50
Cinsel tatminsizlik 48
Güç ve statü sahibi olma 44
Aile baskısıyla ve gönülsüz kurulan evlilikler 42
Çapkın arkadaşların varlığı 38
Cinsellikte romantizm ve aşk oyunlarının olmayışı 36
Daha önce aldatılmış olmak 32
Aşırı kıskançlık ve baskı 28
Gençliğinde karşı cinsle hiç flört etmeme 22
Alkol kullanılması 20
Aşağılanma veya gururuyla oynanma 20
Depresyon, mani vb ruhsal hastalıklar 16
Çocukken baba-anne tarafından terk edilme 12
Başarılı olamama 12
Diğer 10

KİMİNLE ALDATIYORLAR?

Eşinizi kiminle aldattınız? (yüzde olarak)

Yakın çalışma arkadaşlarımdan birisiyle 30
Barda veya eğlence yerinde tanıştığım birisiyle 15
Yakın aile çevremden birisiyle 15
Bir aile dostumuzla 10
Komşumuzla 10
Diğer 20

NEDEN EVLENİYORLAR?

Neden evlendiniz? (yüzde olarak)

Toplum ve aile baskısı yüzünden 44
Vakti geldiğini düşündüğüm için 42
Zorunluluklar yüzünden 40
Aşık olduğum için 32
İstediğim ve sevdiğim için 30
Fazla düşünmeden evlendim 24
Diğer 10

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com