Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Atatürk Köşesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atatürkün, edişi, fırkanın, kurulmasını, serbest, teşvik

Atatürk'ün Serbest Fırka'nın Kurulmasını Teşvik Edişi

Eski 07-12-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Atatürk'ün Serbest Fırka'nın Kurulmasını Teşvik Edişi

Atatürk'ün Serbest Fırka'nın kurulmasını teşvik edişi

Serbest Fırka?nın (Parti) kuruluşu

Serbest Fırka çalışmaları Yalova?da yapılıyordu Atatürk bir motor gezintisinde Serbest Fırka?nın kuruluşunu şöyle anlattı:

?Serbest Fırka?nın reisliğini Fethi?ye (Fethi Okyar) teklif ettim

- Korkarım! dedi

Sordum:

- Neden korkarsın?

- Senden korkarım!

- Niçin benden korkarsın?

Fethi benden niçin korktuğunu anlattı:

- Sen memlekette büyük bir inkılap yapmış, muvaffak olmuşsun Halk Fırkası?nı kurup başına geçmişsin Ben senin karşına muhalif olarak nasıl çıkarım? Bundan dolayı korkarım

Kendisine teminat verdim:

- Muvaffak olacaksın, dedim Ben sana yardım edeceğim Tahsin Uzer?i, hemşiremi, Nuri Conker?i sana yardımcı vereceğim Daha kimleri istiyorsan al Bu işi kabul et Serbest Fırka?nın başına geç!

Bunun üzerine Fethi reisliği kabul etti?

Bunları bizzat Atatürk'ün ağzından duydum İsmail Hakkı Tekçe

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com