Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aynı, eti, gitmez, ile, kamçı, kuşun, yenmez

Her Kuşun Eti Yenmez Her At Aynı Kamçı İle Gitmez

Eski 07-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Her Kuşun Eti Yenmez Her At Aynı Kamçı İle Gitmez

Dünyada süper güç adına Osmanlı İmparatorlu diye bir imparatorluk var idi Üç kıtada at koşturan İnsanlara adaleti dürüstlüğü öğreten ve dahi bu imparatorluğun başında bir Padişah :
Lala, merak ediyorum : Evliyâ nasıldır? Bana gösterebilir misin? dedi
Bu hususta bilgili olan başvezir pâdişahla, tebdil-i kıyafet ederek bir çömlekçiye vardılar Pâdişaha fısıldadı :
İşte şevketlim, şu çömlekçi evliyâdır
Meraklı pâdişah çömlekçinin sabrını ölçerek, deneme kastiyle üst üste yığılı duran çömleklerin altındakini çekince, o sıra olduğu gibi kırıldı Başka sıraları da altından çekerek kırdı Dükkanda çömlek kalmadıBu hâli gören çömlekçi gayet ferah
Canınız sağolsun, olur böyle kazâlar diye müşterisinden özür diledi
Pâdişah çok duygulandı Hesâbı kapatan başvezirden, bildiği başka evliya varsa, ona da götürmesini ricâ etti Kasap dükkanına girdiler Kasap ricâldendi Pâdişah çengelde ne kadar asılı et varsa işâretiyle hepsini kestirdi Et bitti Bu sefer:
--Hiçbirini beğenmedim diye etleri perişan etti Sabır küpü kasap incinmedi, gücenmedi Üstelik özür diledi
--Başka et kalmadı Olsaydı, isteğinizi yerine getirmek benim zevkim olurdu, özür dilerim dedi
Bu tutum ve sabır karşısında mânevî hazla dolu dolu olan pâdişah :
--Bir tâne daha diye başvezire emir verdi Yollarının üzerindeki karpuzcuya gittiler Pâdişah aynı yöntemi karpuzcuya da uygulamak için karpuzu aldı İki dizinin arasında sıktı Sertliğini kaybeden karpuzu yere bıraktı Başka aldı, sıktı, bıraktı Tekrar sıktı, bıraktı Bu durumdan rahatsız olan karpuzcu pâdişaha yaklaştı :
--Buraya bak! Ben pâdişah falan tanımam Ben çömlekci ve kasap değilim Haksızlığa tahammül edemem Edebinle, sıkıp gevşettiğin karpuzları al, parasını ver Seni yere çakmadan defol! Deyince, işin vehâmetini iyi bilen başvezir hesâbı ödedi ve neye uğradığını anlayamayan pâdişahı, kaçırırcasına ordan uzaklaştırdı
Ve pâdişah da anladı ki, her kuşun eti yenmiyor, her at aynı kamçı ile gitmiyor!

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com