Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adam, fakirihtiyar, melikşah, selçuklu, sultanı

Selçuklu Sultanı Melikşah Ve Fakir-İhtiyar Adam

Eski 07-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Selçuklu Sultanı Melikşah Ve Fakir-İhtiyar Adam

Selçuklu Sultanı Melikşah Hikayesi - Hüzün Hikayeleri - Osmanlı Yazıları

Yaşlı bir adam, Selçuklu Veziri Nizâmü’l Mülk’ün huzuruna girmek istedi Nizâmü’l Mülk, ihtiyacını sordu Adam,

- Ben, Allâh Rasûlünün (sav) elçisiyim Sultan Melikşah’la görüşeceğim” diye cevap verdi Nizâmü’l Mülk “bu sözün izâhını” istedi

İhtiyar adam

- Eğer beni onun huzuruna çıkarırsanız mesajımı ileteceğim Aksi halde onu görene ve bende olan şeyi ona nakledene kadar bekleyeceğim, dedi

Nizâmü’l Mülk, Sultanın yanına çıktı ve ihtiyarın söylediklerini nakletti İhtiyar adam huzura alınınca Sultan’a şöyle dedi:

- Birçok kızım var; ancak fakir olduğumdan evlilikleri için gereken çeyizi temin etme imkânına sahip değilim Bu yüzden her gece Allâhu Teâlâ’ya dua edip bana kızlarımın çeyizini hazırlayacak imkânı ihsan etmesini istedim Filan ayın cuma gecesi, yine onlar için yardım dileyerek uyudum

Rüyâmda Allâh’ın Rasûlünü (sav) gördüm Bana şöyle dedi:

-Kızının çeyizinde gerekli şeyleri ihsan etmesi için her gece Allâhu Teâlâ’ya yalvaran sen misin?” “Evet yâ Rasûlallâh!” dedim Bana Sultan Melikşah’ın adını verdi “Ona git, Allâh’ın Rasûlünün (sav) kendisinden kızların için gerekli çeyizi satın almasını istediğini söyle” dedi Ben “Ey Allâh’ın Rasûlü, benden bir işâret isterse ona ne diyeceğim?” diye sordum O da

- Ona işaret olarak her gece yatmadan önce Tebâreke sûresini okuduğunu söyle, dedi

Sultan Melikşah bunu işitince,

- Bu doğru bir işâret, zîrâ bunu Allâhu Teâlâ’dan başka kimse bilmiyor Hocam bana her gece yatmadan önce bunu okumamı emretmişti Ben buna hep devam ettim” dedi İhtiyara, kızlarının çeyizi için gerekli her şeyin verilmesini emretti Ayrıca ihtiyara hediyeler verdi

20061105 Tarihli Fazilet Takvimi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com