Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Kişisel Gelişim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ediyorsunuz, hayatı, zehir

Neden Hayatı Zehir Ediyorsunuz

Eski 07-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Neden Hayatı Zehir Ediyorsunuz

Kişisel Gelişim Yazıları - Neden korkularınla hayatını zehir ediyorsun - Hayatı zehir etememek için

Acaba üniversite sınavını kazanabilecek miyim? Ya iflas edip batarsam? Ya çocuğum kaza geçirip ölürse? Ya kanser olursam? Ya işten çıkarılırsam? Ya beni aldatıyorsa? Ya annem ve babam ölürse? Ya tüm sevdiklerimi kaybedip bu hayatta yapayalnız kalırsam? Ya eşim beni bırakıp giderse? Ya iş bulamazsam? Ya oğlum askerden dönmezse? Ya ihaleyi alamazsak? Daha sayayım mı, bitip tükenmek bilmeyen korkularınızı? Bu korkular tüm hayatınız boyunca sizi adeta boğmuyor mu? Her yaşta ayrı korkulara kapılmıyor musunuz? Gençken üniversiteyi kazanamama korkusu, çalışırken işinizi kaybetme korkusu içinizi kaplamıyor mu? Peki bunların arkasından uykusuzluk, stres, depresyon sizi adeta yaşayan bir ölüye çevirmiyor mu? Bir korku bitip ardından hemen bir diğeri başlamıyor mu? Hasta olduğunuzda “ya iyileşemezsem, ya kansersem, ya hastane parasını ödeyemezsem…” diye yeni korkular birbirini takip etmiyor mu?

Neden bir insan kısacık dünya hayatını böyle korkularla kendisine zehir eder biliyor musunuz? Neden nefsi bir türlü yatışmaz? Neden panik atak nöbetleri geçirir? Allah’a teslim olarak yaşamak nedir bilmezde ondan Yaşadığı her anın daha o doğmadan önce kaderinde yazıldığını bilmez de ondan Allah’ın hayatı boyunca güzellikle de zorluklarla da kendisini imtihan ettiğini bilmez Tüm gücün Allah’a ait olduğunu bilmez, her şeyi kendi elinde sanır Bu yüzden de ümitsizce çırpınıp durur, hayatı boyunca çabalar ve hep korku içinde yaşar İşte böyle iman etmeyen bir insan hayatı boyunca tevekkül etmenin, Allah’a dayanıp güvenmenin konforunu, rahatlığını bilmez

De ki: “Allah”ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez O bizim Mevlamızdır Ve mü”minler yalnızca Allah”a tevekkül etmelidirler” (Tevbe Suresi, 51)

Eğer Allah size yardım ederse, artık sizi yenilgiye uğratacak yoktur ve eğer sizi ”yapayalnız ve yardımsız” bırakacak olursa, Ondan sonra size yardım edecek kimdir? Öyleyse mü”minler, yalnızca Allah”a tevekkül etsinler (Ali İmran Suresi, 160)

Ömrünüz boyunca birbirini kovalayan korkularınızı yenmenizin tek yolu Allah’a iman etmenizdir Yalnızca O’nu dost ve veli edinmenizdir Ben yirmi yıl önce Allah’a iman ettim ve yirmi yıldır da hiçbir şeyden korkmadım, üzülmedim, telaşa kapılmadım Çünkü hayatımdaki her anımı Rabbimin hayırla yarattığını biliyorum Ben yalnızca Allah’tan korkarım O’nu razı edememekten korkarım Onun dışında dünyaya yönelik korkular taşımam Eğer iman etmeyip dünya hayatına sarılır, ahireti unutursanız, işte o zaman dünya sizden kaçar, sizde kovalayıp durursunuz Şeytan da sizi endişeden endişeye kaptırır Üzüntüden üzüntüye sürükler Bu yüzden bir türlü huzurlu olamazsınız Geceleri korkuya kapılmaktan bir türlü uyuyamazsınız Hâlbuki iman ederseniz bu dünya için değil ahiret için yaşarsınız Allah yolunda harcadıkça Allah bereketinizi artırır Sağılığınızı, dinçliğinizi, güzelliğinizi arttırır Hastalanırsanız bu imanınızın artmasına, Allah’a yakınlaşmanıza vesile olur Malınızdan mülkünüzden olsanız Allah için yaşadığınızdan ahirette karşılığını alacağınızı bilirsiniz Sonuçta iman eden bir insan için her şey hayırla sonuçlanır

En nihayetinde aciz bir insansınız Bir tabak yemekle doyar, üzerinize yalnızca bir kıyafet giyebilirsiniz O zaman bu hırs niye? Neden kendinize şu kısacık hayatınızı zehir edesiniz? Neden Allah’a iman edip huzur içinde yaşamak varken, her akşam yatağa huzur içinde girmek varken ızdırap içinde yaşamınızı sürdüresiniz? Allah’a iman edin ve tevekkül etmenin sonsuz konforunu yaşayın Daima tüm kainatı yaratan Allah’ı dost edinmenin rahatlığını içinizde yaşayın…

Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık (Kamer Suresi, 49)

Eğer onlar yüz çevirirlerse, de ki: “Bana Allah yeter O”ndan başka İlah yoktur Ben O”na tevekkül ettim ve büyük arşın Rabbi O”dur” (Tevbe Suresi, 129)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com