Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dolması, kuru, kıymalı, patlıcan, satır

Satır Kıymalı Kuru Patlıcan Dolması

Eski 06-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Satır Kıymalı Kuru Patlıcan Dolması

Satır Kıymalı Kuru Patlıcan Dolması Tarifi - Satır Kıymalı Kuru Patlıcan Dolması Nasıl Yapılır - Satır Kıymalı Kuru Patlıcan Dolması Malzemeleri

Malzeme Listesi:

Bir dolama yaklaşık 35, 40 tane kuru patlıcan

2,5 su bardağı su pişerken üzerine dökmek için

İç Malzemesi:

400 gr dana eti satır kıyma

3 tane kuru soğan

1 çay bardağı pirinç

1 yemek kaşığı domates salçası

1 demet maydanoz

1 türk kahvesi fincanı zeytintağı(birazı sosa ayrılacak)

tuz,karabiber,pul biber

Piştikten sonra üzerine dökmek için sos malzemesi

ayırdığımız zeytintağı

1 yemek kaşığı domates salçası

1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber

arzu ederseniz1 diş sarımsak

Tarif:

Büyükçe bir tencerenin yarısına gelecek kadar su koyup kaynattım,yıkadığım patlıcanları içine koydum su kaynamasından itibaren 10 dakika haşladım süzdüm

Satır kıymayı ayrı kaba alıp ,pirinci, soğanı,tuz baharat,salçasını,maydonozunu,yağın birazını ayırıp kalan yağı döküp harmanladım

Patlıcanları hazırladığım harçtan tek tek sazla tıkış tıkış olmadan doldurdum,tencereye dizdim,üzerine domatesle kapak yapıp,tuzunu,yağın kalan yarısını üzerine gezdirdim, soğuk suyu ilave edip ocakta pişirmeye bıraktım,kaynayınca altını kısıp suyunu çekene kadar pişirdim

Sos malzemelerini kavada kızdırdım servis yaparken üzerine gezdirip servis yaptımAfiyet olsun

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com