Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bosna, fermanlarıfatihin, fermanı, hakları, insan

İnsan Hakları Fermanları-Fatih'in Bosna Fermanı

Eski 06-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İnsan Hakları Fermanları-Fatih'in Bosna Fermanı

Ben ki
Sultan Mehmed Han’im;

ust ve alt tabakada bulunan butun halk tarafindan su sekilde bilinsin ki, bu fermani tasiyan Bosna rahiplerine lutufta bulunup su hususlari buyurdum:

Sozkonusu rahiplere ve kiliselerine hic kimse tarafindan engel olunmayip rahatsizlik verilmeyecektir

Bunlardan gerek ihtiyatsizca memleketimde duranlara ve gerekse
kacanlara emn u aman olsun ki, memleketimize gelip korkusuzca sakin olsunlar ve kiliselerinde yerlessinler;

ne ben, ne vezirlerim ne de halki tarafindan hic kimse bunlara herhangi bir sekilde karisip incitmeyecektir

Kendilerine, canlarina, mallarina, kiliselerine ve disardan memleketimize getirecekleri kimselere yeri ve gogu yaratna Allah hakki icin, Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav)
hakki icin, edi Mushaf hakki icin,yuz yirmi dort bin peygamber hakki icin ve kusandigim kilic icin en agir yemin ile yemin ederim ki, yukarda belirtilen hususlara soz konusu rahipler benim hizmetime ve benim emrime itaatkar olduklari surece hic kimse tarafindan muhalefet edilmeyecektir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com