Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hanlığı, hanlıklar, kasım

Hanlıklar - Kasım Hanlığı

Eski 06-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hanlıklar - Kasım Hanlığı

Kasım Hanlığı
Moskova yakınındaki Oka Irmağının kuzey kıyısında hüküm süren bir Türk hanlığı Hanlığın ismi burasının ilk hakimi Kasım bin Uluğ Muhammed’e izâfeten verilmiştir
Altınordu eski hükümdarı Uluğ Muhammed, 1436’da tahtından indirildikten sonra 1437’de Kazan Hanlığı'nı kurdu 1445’te, Moskova Prensi Vasily ile yaptığı savaşı kazanarak, onu esir aldı Yapılan antlaşma ile Kasım, Yılatom, Şatsk ve Temnik kazalarını içine alan bölgenin, oğlu Kasım’a verilmesi sonucunda, prensi serbest bıraktı Böylece kurulan hanlığın başına Uluğ Muhammed’in oğlu Kasım Han getirildi Kasım’ın, Rus topraklarının ortasında kurduğu devletin masrafları, Moskova hazinesinden ve diğer Rus şehirlerinin gelirlerinden sağlanıyor, Kazan Hanlığı adına Moskova kontrol altında tutuluyordu Fakat enerjik hükümdar Uluğ Muhammed Hanın, kısa bir müddet sonra vefatı, oğulları arasında taht kavgalarına yol açtı Fırsatı değerlendiren Moskova Büyük Knezi, Kasım Hanı destekledi Rus yardımcı kuvvetleriyle desteklenen Kasım Han, kardeşi İbrahim’e karşı harekete geçti ise de, başarı kazanamayarak geri döndü Bu hâdiseden sonra, zaten Rus topraklarının ortasında kalan Kasım Hanlığı, Rus knezlerinin, Kazan Hanlığını karıştırmak için kullandığı bir âlet durumuna düştü Devlet, kuruluş gayesinden tamamen uzaklaştı Kırım Hanları ve Astırhanlar Sülalesinden hükümdarlar başa geçti Ancak, hiçbiri, Rusların kontrolünden çıkamadı Rusların çeşitli bölgelere düzenledikleri seferlere, Kasım Hanları da iştirak ettiler Gittikçe zayıflayıp benliğini kaybeden Kasım Hanlığı, 1681 yılında tamamen ortadan kaldırıldı
Kasım halkı arasında kalan Müslümanlar, daha sonra İslâm memleketlerine göçtüler Bir kısmı ise günümüze kadar orada kaldılar
Devletin merkezi olan Kasım şehri, Oka Nehrinin sol sahili yamacında Oka’ya dökülen iki küçük derenin arasında kurulmuştu Kasım Han, burada bir taş cami inşa ettirdi Tahrip edilen bu caminin yerine, 1768 senesinde iki katlı başka bir cami yapıldı Eski minaresi ise ayakta kalmıştır Şehirde, hanlık döneminde yapılmış bir çok eser, Ruslar tarafından yakılıp yıkıldı

Kaynak: Genel Türk Tarihi / dallogcom

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com