Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Gezelim, Görelim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatım, hakkında, hırvatistan, resimli, zagreb

Zagreb,Hırvatistan / Zagreb,Hırvatistan hakkında resimli anlatım

Eski 06-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Zagreb,Hırvatistan / Zagreb,Hırvatistan hakkında resimli anlatım

Zagreb, Hırvatistan'ın başkenti ve en yüksek nufüsa sahip şehridir Zagreb'in 1 milyonun üzerinde olan nufüsunda 2001 verilerine göre yüzde 9194 ile Hırvat'lar çoğunluktadır Zagreb'de dört mevsim yaşanır Kışları ortalama sıcaklık 1 C°, yazları ise 20 C° dir

Zagreb'in ulaşım bağlantıları, ticaret hacmi, endüstrinin yoğunluğu, bilimsel ve araştırma merkezleri şehrin Hırvat ekonomisinde lider konuma ulaşmasını sağlamıştır

Şehir elektrik makineleri ve parçaları,kimyasal maddde, gıda ve içecek üretiminde önemli bir paya sahiptirZagreb uluslararası ticaret ve iş merkezidirZagreb ülkede nominal bazda kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu şehirdir26000dolar olan bu rakam, ülke genelinde 12000dolardırFirmaların %34ünün merkezi Zagrebte bulunur,ayrıca ülkedeki işgücünün %384ü Zagreb'tedirZagreb'teki firmalar toplam ihracatın %37isini yaparlar(2006 verileri)

yorum : zagreb küçük ucuz ve güzel bir şehir, sehrin tümünü gezmek için iki gün yeter merkezde ben jelacic meydanı var buradan her yöne (havaalanı hariç- sakın taksiye binmeyin sıkı para yazıyor, hırvat havayollarının oranın hareminden kalkan otobüsleri var 4/5 oranında daha ucuz)tramvay bulmak mümkün tramvayda ödemeyi içerde yapabilirsiniz yemek için eğer domuz etine antipatiniz varsa meydan yakınlarında bosna köftecisi ( cevabi ) var oradan karnınızı doyurabilirsiniz yine de domuzetinden yapılma banja luka köfteleri var onu tercih edin çok güzel ayrıca meydan yakınlarında bir dönerci var ama türk değil mümkünse hırvat parası 'kuna ' kullanın döviz sorun olabiliyor, çokca bahşiş bırakmak gerekebilir mcdonaldlarda ketcap ve mayonez paralı haberiniz olsun her yan cafe dolu ama sütsüz kahveyi anlamıyorlar espressoya sıcak su ekletip onu için, bildiğiniz nescafeyi bulamazsınızkızları da erkekleri de çok güzel hertürlü yakınlaşma çabası ters teper, eğer katolik değilseniz sanırım perşembe günleri halk pazarı kuruluyor çok ama çok güzel bir de thy bazen önce ljubjanaya gidiyor dönüşte de sonra oraya uğruyor uçaktan korkuyorsanız bileti almadan sorun

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com