Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çikolatalı, tart

çikolatalı tart

Eski 06-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

çikolatalı tart

Bu tart çok önceden yapılıp bir yerlere gitmişti bile))Fakat ben her yaptığımı anında burada sizlerle paylaşamıyorum ne yazıkki))Şimdi üzerinden aylar geçip bir tatlı miniğimiz (iş yerindeki arkadaşlardan birinin 7 yaşındaki tatlı kızı) bana çikolatalı pasta yaparmısın dediğinde, benimde hemen bu tart geldi aklıma)) Gece saat 0130 civarında bu pastayı halledip sabahda 9 da uyanıp işe nasıl geldiğimi bile hatırlayamıyorumNedense gece uykum kaçtı,evde de kimse yok ya ben kalkıp dolaştım olmadı,TV de korku filmi aradım bulamadımNe yapacağımı bilemeden nasıl olduysa ben sabah 4'e doğru pes etmişimUyandığımda saatin ziline basılmış olduğunu farkettimNe zaman uyanıpda saatin ziline basıp kendimi o yatağa atmışım bilmiyorumBelkide benim yerime birileri basıp beni uyandırmak istememişlerdir,kıyamamışlardı r belkide bana))İşe geldiğimde ise patronumuz çoktaaaan gelip çayı bile demlemişti((((( Bu ara ne olduysa ofiste sadece patronla ikimiz kaldıkBu yüzden çok yoğun günler yaşıyorum arkadaşlar))Tartın yarısıda evde,yarın da kısmetse gelen misafirlerde tadına bakma şansına sahip olurlar))Şimdi işimin başına dönmem gerekiyorHoşçakalın!!

Ilınmış olan tartınızın üzerine yine ılınmış olan çikolatanızı yayıp kaşık sürmeden sağa sola eğerek eşit dağılımını yapınArkasından tartınızı ikram edecek olduğunuz saate kadar buzdolabında saklayınZamanı geldiğinde kenarlarına varsa yaprak badem(bende yeteri kadar kalmamıştı)yoksa benim gibi yaprak fıstıklarla kenarlık yapın(Resimde görüntüye sadık kalmaya çalıştığım için aynısını yapmak istedimGerçi bende böyle yapacaktım ya neyse))) En son olarakda üzerine elinizde bulunan şablon kağıtlardan birini koymalı 1-2-3 pudra şekeri ve şablonu alıp huzura çıkarmalı))
Çikolata kısmını hazırlamak içinde,kremayı bir sahana döküp kaynama noktasına geldiğinde hemen altını söndürüp çikolataları ve 1 ykaşığı pudra şekerini içine atınBir kaşık yardımı ile çikolataların erimesini sağlayın Dikkat edin bu aşamada üzeri hemen kaymaklaşacaktır ara ara çikolatayı yayana kadar karıştırın ki bu ihtimalide ortadan kaldırmış olun(çikolatanın içersine 2-3 damla rum ekleyin diyordu,fakat minik için eklemedimSizler ekleyebilirisiniz) Bu işlemi yapmamızın sebeplerinden 1si,tartın pişerken ortasının kabarmaması için,2si ise fasulyeleri aldıktan sonra haliyle bir terleme oluyor orta kısmında, bunun giderilmesi ve iyice çekmesi için Tartınız piştikten hemen sonra fırından çıkartıp soğuması için bir tarafta bekletin
Hamurun içine yağlı kağıdı veya afolyo'yu serip üzerine de 1 kase kuru fasulyeyi döküp 175 c de yaklaşık 25 dk pişirinMutfak saatiniz 25 dk nın dolduğunu ikaz ettiğinde hemen fasulyeleri alıp yaklaşık 5-10 dk daha pişirin
Temiz bir örtü üzerinde (mutfakta kullanılan düz zeminli bezlerden)merdane yardımı ile hamuru açın(Biraz uğraştırıcı ama değiyorYok ben bu şekilde yapamam derseniz hamuru kalıba elinizle yayma yöntemini deneyin)Yağlanmış tart kalıbınızı hamurun üzerine kapatıp iki elinizle bastırıp yarım ay şeklinde, sağ sol yapıp bir elinizi örtünün altına bir eliniz kalıb üzerinde olup, ani bir hareketle ters çevirinDaha sonra örtüyü üzerinden çekerek kaldırın ve kenarlarındaki hamurları alıp kalıba yerleştirme işini bitirmiş olun
Hamur için verilen tüm malzemeleri iyice yoğurup buzdolabında yaklaşık 1 saat dinlendirin
Malzemeler
1,5 su bardağı un (hamur ele yapışırsa 2 yemek kaşığı kadar ilave yapılır)
1 su bardağı pudra şekeri
minicik tuz
150 gr buzdolabından çıkmış tereyağ
2 yemek kaşığı kakao(çikolata girmesi gerekiyordu ben kakao kullandım)
1 kase kurufasulye (tart pişerken üzeri için)

Üzeri için
400 gr bitter kuvertür
1,5 su bardağı krema
1 yemek kaşığı pudra şekeri

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com