Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hava, kuvvetleri, osmanlı

Osmanlı Hava Kuvvetleri

Eski 06-22-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Osmanlı Hava Kuvvetleri

Osmanlı Hava Kuvvetleri

Osmanlı Hava Kuvvetleri tailmark

Osmanlı Hava Kuvvetleri, Haziran 1909'da kurulmuş olup, dünyadaki ilk hava kuvvetlerinden biridir Osmanlı Devleti'nin, Paris'teki Uluslararası Havacılık Konfernansı'na iki Türk pilotunu göndermesinin ardından kurulmuştur Harbiye Nazırı Mahmut Şevket Paşa tarafından temelleri atılan Osmanlı Hava Kuvvetleri, 1911 yılında Fen Kıtaları Müstahkem Genel Müfettişliği 2 Şubesi bünyesinde Havacılık Komisyonu adıyla faaliyete geçirilmiştir Havacılık Komisyonu'nun temellerini Fransa’dan satın alınan biri 25 Beygirlik, biri de 50 Beygirlik iki uçak oluşturmuştur

KuruluşYeşilköy Havaalanı, 1911

Hava desteğinin önemine şahit olan Osmanlı Devleti kendi askeri hava gücünü oluşturmaya karar vermişti Bu amaçla, savaş uçuşu eğitimine katılmaları için 1910'un sonlarında Avrupa'ya subaylar gönderildi Fakat, kötü hayat koşullarından dolayı program iptal edildi ve subaylar 1911 ilkbaharında Türkiye'ye döndüler
Hava kuvvetleri kurulmasıyla ilgili herhangi bir ülkenin desteği alınmamış olmasına rağmen, zamanın Harbiye Nazırı Mahmut Şevket Paşa askeri havacılık fikrini desteklemeye devam etti ve 1911'de yapılan denemelerde en yüksek manevra punlarını alan subaylar olan Fesa ve Yusuf Kenan'ı daha iyi uçuş eğitimi almaları için Fransa'ya gönderdi
1911'in sonlarında Süreyya İlmen, Harbiye Bakanlığı Fen Kıtaları Müstahkem Genel Müfettişliği'ne bağlı Havacılık Komisyonu'nu kurmakla görevlendirildi1912'nin başlarında Türk pilotları

Balkan Harbinde Türk Pilotları 1912

21 Şubat 1912'de Fesa ve Yusuf Kenan uçuş eğitimlerini tamamladılar ve 780 ve 797 Fransız havacılık diplomalarıyla eve döndüler Aynı yıl, sekiz subay daha Fransa'ya uçuş eğitimine gönderildi
İlk Türk Hava Şehitleri olan pilotlar; Yüzbaşı Fethi, Üsteğmen Nuri, Üsteğmen Sadık'ın Şam'da bulunan mezarları

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com