Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hayatı, lev, nikolayeviç, tolstoy

Lev Nikolayeviç Tolstoy un hayatı

Eski 06-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Lev Nikolayeviç Tolstoy un hayatı

Lev Nikolayeviç Tolstoy (9 Eylül 1828 - 20 Kasım 1910)

Büyük bir rus yazarı, fikir, eğitim, sanat dünyasının en ünlü kişilerinden biridir Zengin bir ailenin çocuğu olarak Yasnaya-Polyana’da doğdu Çok küçük yaşlarında önce annesini, sonra babasını kaybetti, yakınlarının elinde büyüdü Çocukluğundan beri gerçekleri incelemeye karşı büyük bir ilgisi vardı Öğrenimini tamamlamak için Moskova’ya gitti Çalışkan zeki bir öğrenci olarak başarı ve sevgi kazandı Fransızcasını ilerletmiş, Voltaire’i ve J J Rousseau’yu okumuş, bu iki yazarın kuvvetle etkisinde kalmıştı Yasnaya-Polyana’ya döndü, yoksul köylüler arasına katıldı İlk eseri olan “Çocukluk’u” bu sıralarda yazdı

Bir süre sonra orduya girdi; Kafkasya’ya gitti Kafkas halkının yoksulluk dolu yaşayışlarını ele aldığı izlenimlerle ilk gerçekçi hikayelerini yazdı 1854′te Kırım savaşı’na subay olarak katıldı Sonra askerlikten ayrılıp Petersburg’a gitti Bir kısım eserlerini oldukça sakin geçirdiği o yıllarda yazdı Gene de içinde aradığını bulamayan bir ruh çalkalanıyordu Batı Avrupa ülkerinde uzun bir gezintiye çıktı Almanya, Fransa, İsviçre’de dolaştı Yurduna dönüşünde gene Yasnaya-Polyana’ya yerleşti Asalet ünvanlarından, lüksten sıkılıyordu Köyünde bir okul kurdu Bu okul, öğrenim, eğitim bakımından yepyeni bir kurumdu Huzura kavuştuğuna kanaat getirdikten sonra, 1862′de evlendi

Tolstoy evlendiğinde karısı Sophie Behrs 16 yaşında idiBu evlilik onun düzenli bir hayat özlemini giderecektiKarısına önceki yaşamı,özelliklede yanlarında çalışan kadın kölelerle olan cinsel ilişkileri anlattığı günlüklerini evlendikleri gün okuması için vermiş ve önceki hayatındaki yaptığı yanlışları öğrenmesini istemiştirFakat cinselliğe düşkünlüğü evlilikleri boyunca sürdüBu evlilkten 12 cocukları oldu bu çocuklardan 5′i öldüEserlerinin en kuvvetli olan iki romanı “Savaş ve Barış” ile “Anna Karenina’yı”, bu sıralarda yazdıKarısı eserlerini yazmasında en büyük yardımcısıydı,hatta “Savaş ve Barış”ı 12 kez düzeltmelerini yapıp yazmıştır Aradan bir süre geçince yeniden, bu sefer eskilerden daha şiddetli bir moral çöküntüsüne uğradı Geniş halk yığınlarının, özelikle Rus köylüsünün yoksul, perişan durumu onu çok üzüyordu Bütün servetini köylülere dağıttı, her haliyle onlar gibi yaşamaya başladı Kaba saba giyiniyor, giydiği her elbiseyi kendisi dikiyordu Değişmeyen tek tarafı bıkıp usanmadan yazmasıydı “Kruetzer Sonat”, “Efendi ile Uşak”, “Karanlıkların Gücü”, “İman nedir”, “İnciler”, “Kilise ve Devlet”, “İtiraflarım” hep bu yılların ürünleridir

Eserlerinde insanlığın çeşitli meselelerine değinen Tolstoy’un dünya ölçüsünde bir sanat ve fikir değeri vardır Kendi ülkesinin toplumsal siyasal çalkantılarını, halkının yaradılışını, yaşayışını gerçekten büyük bir ustalıkla yansıtmıştır Gerçekçi edebiyatın en büyük temsilcilerinden olduğu kadar, bir filozof bir eğitimci olarak da ün kazanmıştı Yukarıda sayılanların dışında “Diriliş”, “Gençliğim”, “Çocukluk”, “Hacı Murat (roman)”, “Ayaklanış”, “Sergey Baba”, “Tanrı Bizim İçimizdedir”, “Kazaklar”, “Tesadüf”, “İki Süvari” gibi eserleri vardır

82 yaşında vefat eden Tolstoy birçok kez büyük sıkıntılar yaşamıştırTolstoy ömrünün son yıllarını büsbütün derbeder bir şekilde geçirdikten sonra, bir küskünlük sonucunda, evini bırakıp yollara düştü Bir gün küçük bir kasaba istasyonunda, hayata gözlerini yumdu

Romanları

Anna Karenina

Diriliş

Savaş ve Barış

İtiraflarım

Kereutzer Sonata

İnsan Ne İle Yaşar?

Hacı Murat

Öyküleri

Ağdaki Kuşlar

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli

Baskın

Davulun Sesi

Efendi ile Uşak

Erik Çekirdeği

İvan İlyiç’in Ölümü

Masalları

Fil ile Tilkiler

Masallar

Tolstoy’dan Masallar

Günlük ve Mektuplar

Tolstoy’un Günlüğü

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com