Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
or or çin or or

//-ÇİN-//

Eski 06-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

//-ÇİN-//

İÇİNDEKİLER

ÖNSÖZ

GİRİŞ

—ÇİN

İç ve dış Çin

Han Çin’in zaman içinde gelişmesi

— ÜLKE ve DOĞAL OALARAK KAYNAKLAR

Konumu ve Sınırları

Topografya ve Dağlar

Akarsular ve Göller

İklim

Toprak Ürünleri

Hayvanlar ve Bitkiler

Maden Kaynakları

— İDARİ YAPI

İdari Sistem

Başkent Beijing

Hong Kong ve Makco

—TARİH

Eski Çağ

Yakın Çağ

Yeni Demokrasi Devrimi

—NÜFUS ve ETNİK GRUPLAR

Devlet Yapısı

Dış Politika

—EKONOMİK YAPILAR ve EKONOMİK YAPISAL REFORMLAR

—YAŞAM

—BİLİM ve TEKNİK

— SONUÇ

— BİBLİYOGRAFYA

ÖNSÖZ

Çin’in çok geniş bir geçmişi bulunaktadır Bu yüzden çok geniş bir alana yayılmıştır Çin sorunu MÖ 3000’lere dayanmaktadır Çin’in mazisi çok geniş olduğu için bu ödevi hazırlamakta hayli zorluklar çektim Konuları toparlamakta ve birleştirmekte çok zorlandım Çünkü Çin’in hem MÖ’si, hem de MS’sı var Çin meselesi günümüze kadar dayanmaktadır Çin devleti hala yaşamaktadır Zorlanmamın, sıkıntı çekmemin sebebi bundandır

Ama aynı zamanda da Çin hakkında bu ödev sayesinde bir çok şeyler öğrendim Çin hakkında bilgilenmem konusunda da bana yardımcı oldu Bu konuyu araştırırken bir çok bilgi öğrendim

Ayrıca bize böyle bir araştırma yapmamızı sağlayan hocam Ekrem MEMİŞ’ e teşekkürlerimi sunuyorum Daha sonra da araştırmamda yardımcı olan arkadaşlarıma ve yardımı dokunan herkese teşekkür ediyorum

GİRİŞ:

Çin, Asya Kıta’sının doğusunda, Pasifik Okyanus’ nun batı kısmında bulunmaktadır Çin, yüzölçümü bakımından Rusya ve Kanada’dan sonra üçüncü sırayı almaktadır Çin’in büyük bir bölümü ılıman kuşaktadır İlk bakışta bu konular ele alınmıştır Daha sonra ise Çin’in idari yapısı ve sorulacaktır da bilgi verilmektedir

İdari sistem Çin’deki idari yapı esas olarak eyalet, il, ilçe olmak üzere üç düzeyli bir sistem şeklinde düzenlenmiştir

Bundan sonraki bölümde ise Çin’in tarihi hakkında bilgi verilmektedir Eski çağ ve yakın çağ hakkında bilgiler vardır Akabinde Çin’in nüfusu ve Çin’de bulunan etnik gruplar hakkında bilgi verilmektedir Çin’in nüfusunun fazla olmasından bahsedilmiştir

Bundan sonraki bölümlerde ise Çin’in ekonomisi, tarımı, Çin’deki yaşamdan, eğitimden, Bilim Teknik, kültür ve sanattan bahsedilmektedir

ÇİN:

Genelinde “Çin” olarak düşündüğümüz mekânı, çeşitli şekillerde bölmek mümkündür Çin’i Jeolojisi, Jeomorfolojisi veya insan nüfusu, hayvanları ve bitkilerinin dağılımı açısından ya da ticaret ve iletişim bağlarıyla örülü “işlevsel” bölgeler olarak çeşitli birimlere bölebiliriz Ancak, bu mekân örtülerini ele aldığımız da, doğa ve insan manzaralarının sürekli değişim içinde olduğunu göz önünde bulundurmamız gerekir Sarı ırmak, kayıt edilebilmiş tarih boyunca sadece bir değil, birçok yataklardan akmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com