Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ekonomi

Ekonomi...

Eski 06-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ekonomi...

ADIYAMANIN EKONOMİSİ

GENEL GİRİŞ

TARIM :

Adıyaman, sahip olduğu coğrafi konum ve iklim açısından tarıma müsait bir İldir Nitekim, halihazırda ekonomik açıdan tarıma dayalı İl özelliğini hala taşımaktadır İlin, bir tarım İli olmasında, endüstri ve ticaret merkezlerine olan uzaklığında önemli bir etken olmuştur Daha çok ve kaliteli tarım ürünleri üreterek çiftçilerin gelir düzeyini yükseltmek amacıyla gerek devletçe ve gerekse özel sektör tarafından bir çok proje uygulamaya konulmaktadır Ancak, bölge çiftçisinin şu andaki sosyo-ekonomik düzeyi, sürdürülen çalışmalardan ivedi sonuç alınmasını oldukça güçleştirmektedir

İlde tütün, Antep fıstığı, mercimek ve nohut gibi tarım ürünleri üretiminde, son on yılda gerek kalite ve gerekse miktar yönünden önemli mesafeler kat edilmiş ve ayrıca hayvancılığın geliştirilmesine yönelik çalışmalar sayesinde de kültür ırkı hayvanların, topla hayvan varlığı içindeki oranının giderek arttığı gözlenmiştir

Adıyaman İlinin GAP Projesi kapsamında oluşu nedeniyle, pek yakın gelecekte İlin tarımda önemli bir atağa geçileceği tahmin edilmektedir İl nüfusunun yaklaşık olarak % 75’i doğrudan veya dolaylı olarak tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır Adıyaman İli toplam 761 400 hektar arazinin % 4035’i olan 307191 hektarlık bölümü tarım arazisidir

HAYVANSAL ÜRETİM :

Adıyaman; hayvancılık yönünden önemli bir potansiyele sahip olmakla beraber günümüzdeki durumu ile tarım ekonomisi içerisinde % 925 gibi az bir paya sahiptir Bunu artırmak için son yıllarda bir çok “Hayvancılığı Geliştirme Projesi” uygulamaya konulmaya başlanmıştır

SANAYİ DURUMU :

Adıyaman İl olduğu 1954 tarihinden önce sanayi ve ticaret yok denecek kadar azdı 1970 yıllarından itibaren, bu alanda biraz kıpırdanma oldu ise de; İlin bu anlamdaki kalkınmışlık düzeyi, halen arzulanan noktaya gelememiştir Nitekim yıllardan beri kalkınmada 1 derece öncelikli İl statüsünü korumaktadır

GAP PROJESİ(GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ)

Güneydoğu Anadolu Projesi(GAP) , bir bölgesel kalkınma planı olup , Fırat ve Dicle nehirleri üzerinde yapımı öngörülen barajlar , sulama tesisleri ve hidroelektrik santrallerinin yanısıra , kentsel ve kırsal altyapı , tarım , ulaştırma , konut , sanayi , eğitim ,sağlık , turizm ve diğer sektörleri de kapsayan entegre bir projedirGAP , Güneydoğu Anadolu Bölgesinde meydana getireceği değişimlerle birlikte tüm Türkiyeyi etkileyecek çok yönlü bir bölgesel kalkınma projesi niteliğini taşımaktadırGAP dünyanın 8büyük projesi ve 2harika projesi olarak görülmektedirGAP, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yeralan dokuz ili;Adıyaman,Batman,Diyarbakır,Gaziantep,Kilis , Mardin,Siirt,Şanlıurfa,ve Şırnak ı kapsamaktadırGüneyde Suriye, güneydoğuda Irakla sınırı bulunan bu bölgenin yüzölçümü 75,358 km olup Türkiye nin %97sini oluşturmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com