Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
sezen, yümni

Yümni Sezen

Eski 07-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yümni Sezen

Yümni Sezen, 1938'de Urfa'nın Birecik İlçesinde doğdu Aynı yerde ilk ve ortaokul öğreniminden sonra 1957'de Gaziantep Lisesini bitirdi 1961'de Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi'nden mezun oldu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çeşitli okullarda öğretmen ve yönetici olarak çalıştı 1975'de İstanbul Ortaköy Eğitim Enstitüsü'nde öğretmenlik yaptı 1976-78 İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Müdürlüğü görevinde bulundu 1985'de Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesine öğretim görevlisi olarak geçti Bir yıl sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyal Yapı ve Sosyal Değişme Anabilim Dalında doktorasını tamamladı Sırasıyla Yardımcı Doçent, Doçent ve sonra Profesör ünvanlarını aldı Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinde Din Sosyolojisi öğretim üyeliğinden emekli olarak çalışmalarını sürdürmektedir Çalışmaları felsefe, sosyoloji, din sosyolojisi ve İslâmi sosyoloji çalışmaları üzerinde yoğunlaşmıştır Günümüzde İslâmiyet ve Milliyetçilik (1978), Sosyolojiye Göre Halk-Millet-Devlet (1982), Tarihi Maddeciliğin Tahlil ve Tenkidi (1984), Hayatın Manâsı (1984), Sosyoloji Açısından Din (1988, 1993, 1998), Sosyolojide Temel Bilgiler ve Tartışmalar (1990, 1997), Türk Toplumunun Lâiklik Anlayışı (1993), İslâm Sosyolojisine Giriş (1994), Maddeci Felsefenin Çıkmazları (1996), Hümanizm ve Atatürk Devrimleri (1998), Çağdaşlaşma, Yabancılaşma ve Kimlik (2003) kitapları, çeşitli dergi ve gazetelerde makaleleri yayınlandı Evli ve üç kız babasıdır

Eserleri

Hümanizm ve Türkiye

İslam'ın Sosyolojik Yorumu

Kurban ve Din

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com