Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çavuşoğlu, mehmed

Mehmed Çavuşoğlu

Eski 07-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mehmed Çavuşoğlu

Yazar ve edebiyat tarihçisi 15 Ocak 1936 tarihinde Ordu’nun Perşembe ilçesinde doğdu İlköğrenimini Perşembe’nin Saray Köyü’nde (1945), orta öğrenimini Ordu Ortaokulu, Afyon Lisesi ve Haydarpaşa Lisesinde tamamladı (1956)İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı’nı bitirdi (1962) Eski Türk Edebiyatı Kürsüsünde Prof Dr Ali Nihat Tarlan’ın yanında asistan (1962), doçent (1973), prof (1985), Mimar Sinan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi oldu (1985-1987) 15 Temmuz 1987 tarihinde öldüLise ve üniversite öğrenciliği yıllarında şiirle uğraştı Çeşitli dergilerde yayımladı Divan Edebiyatı ile ilgili makaleler yazdı

ESERLERİ

Necati Bey Divanının Tahlili (Doktora tezi-1971), Necati Bey Divanı Seçmeler (1973),Yahya Bey Divanı (1977), Amri Divanı (1979), Yahya Beyin Yusuf ve Zeliha Mesnevisi (1979), Vasfi Divanı (1980), Divanlar Arasında (1982), Yahya Bey ve Divanından Örnekler (1983), Zati Divanı (gazeller kısmı, 3 Cilt;M Ali Tanyeli ile birlikte, 1987), Hayati Bey ve Divanından Örnekler (1987) Üsküplü İshak Çelebi’nin Divanı’nın tenkitli basımı ise (Ali Tanyeri ile birlikte) ölümünden sonra yayımlandı (1990)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com