Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
1928, hertfordshire, ingiltere, york1999

(1928 New York-1999 Hertfordshire / İngiltere)

Eski 07-13-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

(1928 New York-1999 Hertfordshire / İngiltere)

RÖPORTAJ

Korkak ve cimri Yahudi yaftası içimi sızlatıyor

03122006

Haber: Sayım ÇINAR

Stella Aciman: İsrail, Filistin’le savaşır günahını biz Türk Yahudileri çekeriz Korkak, cimri, sahtekar diye aşağılanırız Ticarette başarılı olmamız bile suçtur! Bir TC vatandaşı olarak yaralıyor bunlar beni

Stella Aciman, Türk edebiyatında Bella romanıyla tanınmıştı Türkiye’de lezbiyen olmak, Yahudi olmak, din değiştirmek, dönme olmak gibi birçok tehlikeli konuya cesurca el attı +1 Kitap’tan yayımlanan yeni romanı ’Bir Masaldı Geçen Yıllar’ın azınlık romanları içinde ayrı bir yerde tutulması gerekiyor Anlatılanlar bizim hikayemiz Yoanna, Brana, Ester Türkiye’de yaşamış bir Yahudi aileden üç ayrı neslin kadınları Fatma Hanım, Zehra, Leman Anadolu’nun çeşitli köy ve kasabalarından İstanbul’a göç etmiş Müslüman bir ailenin kadınları Yaşam onları Beyoğlu’nun arka sokaklarında bir araya getiriyor Din ,dil, ırk farkını gözetmeden, iyileri, kötüleri paylaşarak uzun bir ömrü iç içe yaşadılar 6-7 Eylül olaylarının, Varlık Vergisi’nin yüreklerde açtığı derin yaraya dostlukları merhem oluyor

Bella ile yeni romanınız arasındaki en önemli farklılık nedir?

Bella’da olaylar bir kadın kahramanın etrafında dönüyordu Bella’nın duyguları, çaresizlikleri, yaşamla tek başına verdiği mücadele, sevgiyi aramasını anlatıyordu ‘Bir Masaldı Geçen Yıllar’da ise farklı kültürlerin yarattığı kadınların hikayeleri var ve üç nesli anlatıyor Bu kitabımda bana göre en önemli farklılık din, dil, ırk farkı gözetmeksizin kadınların birbirlerine sıkıca sarılmaları

CANLI TANIKLARDAN ÇOK YARARLANDIM

Kitabınızda 1926 İstanbul’unu anlatıyorsunuz Hangi kaynaklardan yararlandınız?

Ben İstanbul’da doğmuş ve büyümüş bir Yahudi’yim Geçmişimizi babamdan ziyade annemden öğrendim Babam (tüm ısrarlarıma rağmen) geçmişte yaşanılanlardan söz etmeyi sevmezdi Onun için Trakya Olayları, Varlık Vergisi, 6-7 Eylül olayları birer tabuydu sanki Annem de bu olayları o varken konuşmaktan çekinirdi Okumaya karşı aşırı merakım başladıktan sonra geçmişimizi kurcalamaya başladım doğal olarak ama o günleri yaşayan canlı tanıkların çok yardımı oldu bu kitabı yazarken Yaşananları anlatırlarken yüzlerine yerleşen geçmişin izleri ve hüznü çok etkiledi beni Belleğimi ise özellikle Rıfat N Bali’nin değerli kitapları tazeledi

6-7 Eylül olaylarına sizin bakış açanız nedir?

6-7 Eylül olayları yaşandığında 2 yaşındaydım, hiçbir şey hatırlamıyorum, ama o günleri yaşayanlar ailemin, arkadaşlarımın içindeydi Her şey kapalı kapılar ardında konuşulurdu Bu konuya romanımda genişçe bir yer verdim

Peki Yahudiler’in tarihsel olarak neden sevilmediğini de araştırdınız mı?

Evet Ama tatmin edici bir sonuç çıkaramadım Üzerimize yapıştırılan bir takım sözler var mesela ‘Korkak Yahudi’, ‘Cimri Yahudi’ gibi Korkak olmadıkları kesin Peki hiç mi cimri Müslüman, Hıristiyan yok? Ticareti iyi bilirmişiz Bunun nesi suç? Kitabı yazarken Rıfat N Bali’nin kitaplarında o dönemin dergilerinde yayımlanan bazı karikatürler görmüştüm İçim sızlayarak okudum hepsini Sonrasında “Bir ırk nasıl bu kadar aşağılanabilir?” diye düşündüm İsrail, Filistin’le savaşır günahını bizler Türk Yahudileri çekeriz Sanki İsrail’in güttüğü politikayı benimsiyormuş gibi Bir olay olur gazeteler “Yahudi vatandaş Moriz” der Bir TC vatandaşı olarak yaralıyor bunlar beni

Bir Yahudi olarak mason sözcüğü ne anlama geliyor sizin için?

Tanıdığım birçok mason var Onlara baktığımda “Kurmuşlar bir düzen, birbirlerini kalkındırıyorlar” diye düşünürüm Yani benim için konuşmaya değmez bir topluluktan öteye gidemediler bugüne kadar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com