Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atkaya, kanat

Kanat Atkaya

Eski 07-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kanat Atkaya

HAKKINDA YAZILANLAR

Sahafların efendisi

ERTUĞRUL ÖZKÖK

Hürportreler Hürriyet 2002 İlavesi

Kanat, bu dünyada annesinden ‘‘Malkoçoğlu’’ fanatiği olarak doğan ilk ve tek Türk delikanlısıdır Tabii Malkoçoğlu derken, Cüneyt Arkın'ı kastediyorum

Yani ben ona, Yüzüklerin Efendisi'' gibi, ‘‘Sahafların efendisi’’ diyorum

Ama sakın yanılmayın, öyle bulunmaz edebi eserlerin, çok kıymeli sanat yapıtlarının ilk baskılarının falan değil

Onun ‘‘Sahaf kardeşliği’’ biraz tuhaftır

‘‘Zagor'un’’ ilk baskılarının, ‘‘Killing’’ koleksiyonlarının falan efendisidir

Kanat, bu dünyada annesinden ‘‘Malkoçoğlu’’ fanatiği olarak doğan ilk ve tek Türk delikanlısıdır

Tabii Malkoçoğlu derken, Cüneyt Arkın'ı kastediyorum

Hani şu kol saatini ilk keşfeden Osmanlı akıncısını

Bu Malkoçoğlu ve Cüneyt Arkın takıntısının onun derin bilinçaltında özel bir yeri vardır

Küçükken, Tarık Akan hayranı olan ablası kendisini hep onun filmlerine götürmek istermiş

O ise, abisinin özel ilgi alanına giren Malkoçoğlu ve Battal Gazi filmlerine gitmek istermiş

Yani bugünkü karakterinde, ‘‘Ablaya isyan’’ duygusunun izlerini görebilirsiniz

*

1968'te, tam benim Amerikan Kültür Derneği'ni taşladığım yıl doğmuş

Tam bir İstanbul çocuğudur Anadolu'ya ilk defa spor yazarı olduktan sonra Galatasaray maçlarını izlemek için geçmiştir

Okul hayatı hakkında muhtelif söylentiler vardır

O kadar yer dolaşmıştır ki, listesini çıkarmak mümkün değildir

Ama üniversite hayatı ile ilgili bilgilerimiz kesindir

Önce Arkeoloji okumaya kalkışmış

Yarıda kalmış

Sonra Latin dili

Tabii onu da yarıda bırakmış

Anlayacağınız normal bir çocuk olarak büyümüş

*

68'li olmasa da, her Türk gencinin yaşadığı panik atakları o da yaşamış

Üniversite yıllarında Cüneyt Arkın hayranı olduğu halde, solcu abilerinin korkusundan bunu hiç itiraf edememiş

Hep kendi kendine konuşmuş

Sonunda gazeteciliğe başlayınca, bir gün bunu yazarak, müthiş bir psikolojik katarsis yaşamış

O günden beri keyfi yerinde Kendiyle barıştı

İçine bir iyilik duygusu yerleşti İzci yemini etti, her gün bir iyilik yapmaya başladı

İşte o duyguyla, benim yıllardır aradığım ‘‘İki Çocuğun Devrialemi’’ serisinin dokuz cildini bile sahaflardan bulup getirdi

*

Ben Kanat'ı, Hürriyet Pazar'daki ‘‘Kabakulak’’ yazılarından keşfettim Görüşlerinin yüzde 95'ine katılmadığım halde hiçbir yazısını kaçırmadığım tek müzik eleştirmeni o

İkimiz de seri katillere düşkünüz Bu konuda çok iyi anlaşıyoruz

Ama Nick Cave konusunda birbirimize teğet bile geçmiyoruz

Nick Cave tutkusu dışında, Kanat Beyoğlu'nun en harbi, en kral delikanlısıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com