Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Ekonomi / İktisat / İşletme

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bağkur’lular, dilekçe, örnek

Bağ-Kur’lular Için örnek Dilekçe;

Eski 01-03-2012   #1
Şengül Şirin

Bağ-Kur’lular Için örnek Dilekçe;

Bağ-Kur’lular için örnek dilekçe;

……… İŞ MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE

DAVACI :Adı Soyadı ve adresi

DAVALI : Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına izafeten …………… Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü
T KONUSU : Bağ-Kur basamak gelirlerinin ve Bağ-Kur emekli aylığının gereken miktarda arttırılmaması hakkında

AÇIKLAMALAR :

Bağ-Kur sicil numaram ……………… olup, …/…/…… tarihinden, …/…/…… tarihine kadar Bağ-Kur’lu olarak prim ödedim ve …/…/…… tarihinde de emekli (yaşlılık) aylığı almak için müracaat ettim ve emekli edildim Emekli olduğumda son basamağım …… olup, aylık bağlama oranım da … ’dır

Öncelikle, 08091999 günü Resmi Gazetede yayınlanan 4447 sayılı Kanun ile 1479 sayılı Kanun’un değişik 32 inci, 50 inci maddesiyle, 1479 sayılı Kanun’a eklenen geçici 11 inci ve geçici 12 inci maddesi ile gerek mevcut emekli aylıklarına yapılacak zammın niteliği değiştirildiği gibi gerekse de 2000 yılı ve sonrasında emekli olacakların emekli aylıklarının hesaplanmasının usülü de değiştirilmiştir

Öte yandan, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 29 uncu, 55 inci, geçici 1 inci maddesi, geçici 2 inci maddesi ile gerek mevcut emekli aylıklarına yapılacak zammın niteliği değiştirildiği gibi gerekse de 1 Ekim 2008 günü ve sonrasında emekli olacakların emekli aylıklarının hesaplanmasının usülü de bir kez daha değiştirilmiştir

Bu değişiklikler sonrasında eşit basamaklı Bağ-Kur emekli aylıkları ne zaman emekli olurlarsa olsunlar aynı emekli aylığını alması sistemi kaldırılmış yerine emekli oldukları yıla göre farklılıklar meydana getiren sistem getirilmiştir

Ayrıca, emekli aylıklarının belirlenmesinde kullanılan Bağ-Kur gelir basamaklarının bir önceki yılın hem TÜFE ve hem de Gelişme Hızı kadar değiştirilmesi gerekirken, uygulanmamış ve gerek eski ve gerekse yeni Bağ-Kur emeklileri almaları gerekenden az aylık almaya başlamışlardır

KANITLAR : Bağ-Kur sicil dosyası ve her tür yasal kanıt

HUKUKSAL NEDENLER : 5510 Sayılı Yasa; 1479 Sayılı Yasa ve ilgili kaynaklar

S O N U Ç : Yukarıda sunulan nedenlerle, eşit statülü Bağ-Kur’lular arasında farklı emekli aylığı ortaya çıkaran mevzuatın, uygulanan kanun hükümlerinin kanun önünde eşitlik ilkesine aykırı olduğu için dosyanın Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesini ve Anayasa Mahkemesi yoluyla iptali ile sonrasında emekli olduğum …………… tarihinden ……………… tarihine kadar geçen süre için büyüme-gelişme oranları ile arttırılmış Bağ-Kur gelir basamaklarına yeniden emekli aylığı hesaplanmasını, hesaplama sonrasında geçmiş yıl fark emekli aylıklarımın da toplu olarak tarafıma ödenmesine karar verilmesi doğrultusunda haklı davamızın kabulüyle yargılama giderlerinin davalıya yüklenmesine karar verilmesini saygı ile dileriz
Davacı-Adı Soyadı-İmzası

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com