Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
havzaları, kapalı, türkiye’nin

Türkiye’nin Kapalı Havzaları

Eski 01-04-2011   #1
Şengül Şirin

Türkiye’nin Kapalı Havzaları

İç Anadolu Kapalı Havzası

* Tuz gölü ve havzası:
En önemlisi Melendiz suyu , bazı akarsuları içine alan ve Tuz gölünü çevreleyen alandır
* Konya Kapalı Havzası:
Torasların kuzeyetekleri Obruk platosu arasını içine alır Beyşehir ve Sığ la göl bu havzada yer alır En önemli akarsuyu Konya ovaa kaybolan Çarşamba suyudur
* Afyon kapalı havzası:
Akşehir, Eber ve Karamık göllerini içine alır Akarsuyu Akarçay’dır

Göller Yöresi Kapalı Havzaları:

Burdur ve Acıgöl, Söğüt, salda, Kestel, Yarışlı gibi göller bu havzalardandır

Van Gölü Kapalı Havzası:

Van gölü çevresi

Hazar Denizi Kapalı Havzası:

Hazar Denizi okyanuslarla bağlantısı olmadığından dolayı kapalı havzadır
*Aras Nehri :
Bingöl dağlarından çıkar Doğuya doğru akar Arpaçay’la birlikte Hazar Denizine dökülür
*Kura Irmağı :
Ardahan, Kars, Erzurum ve Iğdır gibi illerden suyunu alarak Hazar Denizine dökülür

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com