Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dilek, istek, kipi, kiplerine, örnekler

Dilek (İstek) Kipi Nedir? Dilek Kiplerine Örnekler

Eski 01-02-2011   #1
Şengül Şirin

Dilek (İstek) Kipi Nedir? Dilek Kiplerine Örnekler

Dilek (İstek) Kipi Tanımı

Dilek kipleri belli bir zaman manası vermeyen kiplerdirDilek kipleri bir eylemin yapılması ya da bir oluşun harekatının bildirimi anlatan kiplerdir Dilek kipleri kendi içinde dörde ayrılır(Haber Kipi Nedir?)
Dilek Kipi Çeşitleri
Dilek kipleri dörde ayrılırBunlar;
  • Dilek-şart kipi – örnek: Ayşe bugün bize gelse
  • Gereklilik kipi – örnek: Haftada bir kitap okumalıyım
  • İstek kipi – örnek: Şu konuyu öğreneyim
  • Emir kipi – örnek: Bir bardak su ver

Dilek-şart kipi

-sa, -se ekleri getirilerek yapılır Ayşe bu akşam bize gelse
Kişi Çekimi
ara-sa-m
ara-sa-n
ara-sa
ara-sa-k
ara-sa-nız
ara-sa-lar

Gereklilik kipi

Bir iş, oluş veya hareketin oldugunu bildirir Ekleri ses uyumuna göre “-meli, -malı” dır
Haftada bir kitap okumalıyım
Onu bulmalısın
Sınavdan iyi not almalıyım
Sınava iyi çalışmalıyım

İstek kipi

Bir iş, oluş veya hareketin yapılmasının, olmasının istendiğini belirten kiptir Ekleri ses uyumuna göre “-e, -a” dır
Şimdi affını yazayım
Şu konuyu öğreneyim
Buradaki e harfi istek kipidir
öğren-e-yim
öğren-e-sin
öğren
öğren-e-lim
öğren-e-siniz
öğren-e-ler
Fiile gelen (-sa,-se)ekleri ile yapılırFiilin yapılmasını koşula bağlı olarak anlatırBir eylemin bağlı olduğu durumlarda kullanılır

Emir kipi

Bir iş, oluş veya hareketin olmasını, yapılmasını veya yapılmamasını emretmek için kullanılır Eki yoktur
Bir bardak su ver Kapıyı kapatın

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com