Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Güncel Haber Merkezi > Bilim & Teknoloji

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alternetif, buluş, enerjide, petrolde

Enerjide Petrolde Alternetif Buluş

Eski 03-28-2010   #1
peri
icon111

Enerjide Petrolde Alternetif Buluş

ENERJİDE PETROLE ALTERNATİF BULUŞ

Mersinli mucit Cevdet Başkal, ürettiği med-cezir tulumbası ile enerjide petrole ve kömüre alternatif bir buluş gerçekleştirdiğini söyledi
28 Mart 2010 Pazar 15:35

HÜSEYİN KAR/MERSİN

Denizlerdeki gel-git olayı ile çalışan med-cezir tulumbasından elde edilecek enerji ile Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığının ortadan kalkacağını ileri süren Başkal, kendi imkanlarıyla mini bir portatifini yaptığı buluşunun geliştirilmesi için destek istedi

Ülkelerin enerji ihtiyacı her geçen gün daha da önem kazanırken Mersinli mucit Cevdet Başkal, yeni buluşu ile petrole ve kömüre alternatif bir enerji kaynağını ortaya çıkardığını ileri sürdü Birkaç yıldır üzerinde çalıştığı ve adına 'med cezir tulumbası' dediği buluşunu tamamlamayı başararak patenti için müracaatta bulunduğunu belirten Başkal, bu aletin geliştirilmesi durumunda Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığının ortadan kalkacağını bildirdi

Tamamen kendi imkanlarıyla mini bir portatifini üretti 'med cezir tulumbasını', deniz sahiline getirerek deneme amaçlı çalıştıran Başkal, deniz suyunu belli bir yükseklikten akıtmayı başardı Med-cezir tulumbasının, denizdeki suyun iniş-çıkışına göre çalıştığını söyleyen Başkal,

"Bu dünyada bir ilktir Bu bir maket fakat bunun daha büyüğünü yaptığımızda petrole, kömüre eş değer bir enerjiyi ortaya çıkarıyor Bugün dalgaların 15-16 metre olduğu Norveç kıyıları gibi dalgası yüksek olan ülkelerde hemen kullanılabilir Bizim ülkemiz gibi dalgası kırık gelen bölgelerde de kullanılabilir

Diğerlerinden farklı özelliği şu: diğerleri çarpma ile çalışıyor, bizimki iniş-çıkış ile çalışıyor Dünyada en iyisi diyebiliriz Yenilenebilir enerji kaynaklarında kullanilebilecek bir alet olarak bundan iyisini Allah yapar Çünkü iniş-çıkış ile çalıştığı gibi, aynı zamanda çarpma ile de çalışıyor, geri gitme ile yan durma ile ters durma ile de çalışabilen bir alet Yani petrole, kömüre eş değer bir alet Kullanabilrsek şehirler, köyler, evler, fabrikalar kendi enerjisini kendi üretebilir Dalgaların yüksek olduğu ülkeler, tamamen kendi enerjilerini üretebilir

Allah bazı yerlere petrol vermiş bize de deniz vermiş Dünyada en ucuz yenilenebilir kaynaklı enerji bundan elde edilebilir Yüzde yüz yerli bir alet Bu suyu minare yüksekliğinde akıtabiliriz, hatta Erciyes'in tepesinden bile akıtabiliriz" dedi

Ürettiği aletin çalışma sistemi konusunda da bilgi veren Başkal, "Su beton gibi yerinde durmaz, sürekli hareket halindedir Bu sihirli bir alettir Suyun iniş-çıkışına göre çalışır Su yükseldiğinde yükselir, indiğinde hızlı bir iniş yapar Ben bu kuvveti tabanındaki dalga salıncağına verdim, oradan suyu akıtıyorum

Bu küçük bir maket Bana derlerse ki, bu suyu Erciyes tepesine akıtacaksın, Ağrı Dağı'na akıtacaksın, hiç tereddüt etmeden gelsinler yapayım Akarı yok, kokarı yok, yenilenebilir kaynaklı,çevre faktörlerinden tenzih edilmiş, pırıl pırıl bir enerji Dünyanın sonuna kadar kullanabileceğimiz, dışa bağımlılığı olmayan bir enerji" diye konuştu

Bu aletle Türkiye'nin dışardan para bile kazanabileceğini savunan Başkal, "Bunları imal edip, 15-16 metre dalgası olan ülkelere satılabilir Çok ciddi bir gelir elde edilebilir Hayatım boyunca kazandığım paraları hep bu işlere harcadım, ama hiç para kazanamadım Fakat ben bu icatı insanlığın hizmetine sunmak istiyorum" şeklinde konuştu

Kendisinin asıl mesleğinin kırtasiyecilik olduğunu, çocukluğunda ilkokul öğretmenin yaptığı deneylerden etkilenerek mucitliğe başladığını anlatan Cevdet Başkal,

"Daha çok sayıda aletler yaptım Patenti için müracaat ettim, bekliyorum TÜBİTAK'tan teşvik ve destek ödülü kazandım Patent aldıkça devam edeceğim Benzer 100'e yakın projem var Dünyada enerji devi olarak kendini gören şirketler var Onlar şunu bilsin ki Türk mucitler olarak biz de varız bu işte, hodri meydan" açıklamasında bulundu

Seviyorum demek önce onsuz olmayı kabullenmektir
Varlığı armağansa yokluğu ceza deği
Varlığının değerini bilmektir
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com