Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat > Köşe Yazıları

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
etiketi, okumuyor, okuyamıyoruz

Etiketi Ya Okumuyor Ya da Okuyamıyoruz!

Eski 11-08-2009   #1
GöKKuŞaĞı
Icon4

Etiketi Ya Okumuyor Ya da Okuyamıyoruz!

Bir süpermarketteyim
Birden fark ediyorum ki,
aldığım ürünlerin içeriğine hiç bakmıyorum!
Mesela "hazır ve çabuk" çorbaları seviyorum Dök sıcak suyu üstüne, bitsin! (Evdeyken canı sıkılınca kurabiye yapan ama çorba pişirmekten sıkılan bir adamım işte!)

Raftan bir çorba paketi alıyorum Pek çekici bir paket! Sanki biraz daha elimde ovalasam paketi iştah açıcı bir koku yayacak etrafa!
Bu kez paketin arkasında yer alan "içindekiler" bölümüne bakmak istiyorum
Ama o da ne?
Zorlukla cebimden çıkarıp taktığım gözlüğüm bile çorbanın içindeki maddelerin neler olduğunu okumama yardımcı olmuyor
"Bit kadar" denir ya
Bit buradaki harflerden daha büyüktür
Sonra raftan rasgele bir konserve salça çekiyorum Alacağımdan değil, onun da "içindekiler" listesine bakmak için
Yok! Okuyabilmem mümkün değil!
Gözlük yerine mikroskop kullanmam gerek!
E, haydi bakalım söyleyin
Birdenbire "bilinçli tüketici" oldum da, ne oldu?
Benimle aynı bölümde dolaşan iki hanıma gözüm takılıyor
Biri 20'li, diğeri 40'lı yaşlarda
Onlar da seçtikleri konserve sebze ve salçaların paketlerinin üzerindeki yazıları hiç incelemeden sepetlerine atıveriyorlar

Neden bundan söz ediyorum, anlamışsınızdır
Yeni çıkan GDO (Genetiği değiştirilmiş organizmalar) yönetmeliği üzerine çıkan tartışmalarda üzerinde en çok durulan noktalardan biri tüketicinin etiketteki içeriği okuyarak tercih yapması konusu
Yönetmeliğe itiraz edenler "tüketiciye GDO'lu ürünü etiketinden tanıma şansı bile tanınmadığını" iddia ediyorlar
Bakanlık ise ürünlerde Avrupa'daki mevzuatlara uygun olarak, eğer GDO % 09'dan yukarıdaysa, bunun etikette yazılmasının zorunlu tutulacağını söylüyor
Düşünebiliyor musunuz?
Biz henüz aldığımız gıdalarda etiket kontrolüne alışmamışken
Karşımıza bir de bu sorun çıktı
Oysa birçok bilim insanı GDO'lu gıdaları ucuz olmalarına karşın sağlık açısından bir tür "saatli bomba" olarak değerlendiriyor

Ben yine konunun sosyolojik yönünü vurgulayarak yazımı tamamlayayım
Bakın, 2007'de Marmara Üniversitesi'nin Ümraniye'de yaptığı bir halk sağlığı araştırmasında ortaya çıkan sonuç nasıl?
Tüketici en çok ambalajın sağlamlığına dikkat ediyor: (%92)
"Satın aldığım ürünlerin etiket bilgilerini okurum" diyenlerin oranı sadece % 52
Pek ürpertici olan nokta ise şu
"Ürünlerin son kullanma tarihlerine bakarım" diyenlerin oranı % 396
Buyurun buradan yakın!

Haşmet Babaoğlu

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı
Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Etiketi Ya Okumuyor Ya da Okuyamıyoruz!

Eski 11-08-2009   #2
peri

Cevap : Etiketi Ya Okumuyor Ya da Okuyamıyoruz!

ya bunları muhakaki okumamız lazım hayatımız sözkonusu hazır çorbalar tabletlerde ve rtık turkıyede yetışen butun tarımla alakalı zebzelerde de genetıgıyle oynanmış
çunkı önceden marketlerde çok az dayanan urunler şımdı haftalarca bozulmadan nasıl kalıyo duşunmumız lazım nıye bukadar kanser yaygınlaştı yedıgımız urunlerden ustlerınde horman kalıntısı var ve bunlara dıkkat etmiyoruz çok basıt tetbırler almamız lazım çunkı kımse bızlerı düşünmuyo herkes cebımı daha çok nasıl doldururum dıye duşunurorrr

Seviyorum demek önce onsuz olmayı kabullenmektir
Varlığı armağansa yokluğu ceza deği
Varlığının değerini bilmektir
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com