Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat > Köşe Yazıları

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aynı, haritaları, kürdistan, maden, pontus

Maden Haritaları Ile Kürdistan ve Pontus Haritaları Neden Aynı?

Eski 07-28-2009   #1
delishhhh

Maden Haritaları Ile Kürdistan ve Pontus Haritaları Neden Aynı?

Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Başbakan eski Yardımcısı Cumhur Ersümer, bize gönderdiği açıklamasında Anayol Hükümeti’nde görev almadığını hatırlatmıştır Evet doğrusu Anasol Hükûmeti olacaktır
Ersümer, hukuki mevzuatı hatırlatarak, madenlerin devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunduğunu, kendi döneminde kanunlarda belirtilen şartlarda Türk şirketlerine maden arama ruhsatları verildiğini, imtiyaz verilemeyeceğini, verilmediğini bildiriyor
Ersümer, Doğu Karadeniz Bölgesi ile Mersin’den Ağrı’ya kadar uzanan hattın altındaki bölgeye maden ve petrol şirketlerinin ilgi göstermesinin bu bölgelerin jeolojik yapısından kaynaklandığını, asıl Batı Anadolu’da yabancı şirketlerin altın aradığını, Maden İşleri Genel Müdürlüğü kasalarında saklı, gizli, sözleşmeler bulunmadığını, kendisinin anılan şirketlere imtiyazlar vermediğini bu iddianın “amacının ne olduğu belli olmayan kime ve neye hizmet ettiği anlaşılmaz maksatlı ucuz ve çirkin bir iftira” olduğunu ifade ediyor

Ben Ersümer ile tanışmadım Maksadım, Türkiye’nin madenleri üzerindeki tasarrufları kamuoyuna göstermektir Hatam olursa düzeltirim ama kimseye iftira atmam, düşmanımın bile hakkını savunurum
Aslında konu ile ilgili araştırmayı 31 Mart 2003 tarihinde Yeniçağ’da manşet haber olarak yayımlamıştım Bugünlerde mayınlı arazinin 49 yıllığına yabancılara devri, yabancı şirketlere tarla satılması gibi haberler gündemde öne çıkınca, meseleyi, Türk halkına hatırlatmak istedim Bu mesleğin temeli, işin peşini bırakmamaktır!
Haberimize göre Rio Tinto’nun Türkiye’de 1996 yılında kurduğu AMDL adlı şirketin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da elde ettiği “maden arama imtiyazı”, Barzani’nin internet sitesinde “Kürdistan’ın doğal sınırları” olarak gösterilen toprakların sınırları ile birebir örtüşüyordu Mersin’den Ağrı’ya kadar olan bölgenin sınırları, AMDL şirketinin maden arama haritası ile birebir aynıydı Yine Doğu Karadeniz’de aynı şirkete verilen “imtiyaz hakkı” da hayali Rum Pontus devletinin sınırları ile birebir aynıydı!
Ersümer, burada geçen “imtiyaz” kelimesinin hukuken yanlış olduğunu belirtiyor AMDL şirketi ise haritaları yayımlayıp, bu bölgelerde “imtiyaz” aldığını ilan etmişti Bu şirketin açıklamalarına daha önce hiç kimse cevap vermedi
AMDL şirketi, “Yeni Anadolu Mineral Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi-YAMAŞ” adıyla yeniden örgütlendi ve 1 milyon 255 bin hektar veya 4 bin 800 kilometre karelik bir alanda maden aradığını duyurdu Daha sonra YAMAŞ, dünyanın maden devi Rio Tinto şirketi ile Türkiye toprakları üzerinde “stratejik ortaklık” kurduğunu ilan etti!
Şirket mühendisleri o tarihte bizi telefonla aramış ve Türk kanunlarına göre kurulduklarını bildirmişti Bu konuda bir ihtilaf yoktur
Dolayısıyla Ersümer için “yabancı şirketlere imtiyaz verdi” demedim ki bu konuda bir düzeltme yapayım Kendisi adı geçen şirketlere ruhsat verilip verilmediği konusunda da net bir bilgi vermiyor

Bunun ötesinde “imtiyazların Maden İşleri Genel Müdürlüğü kasalarında saklandığı” bilgisini, konunun uzmanı olan haber kaynağım bildirmişti 2003’ten 2009’a kadar, ilgili genel müdürlükten veya adı geçenlerden hiç kimse bunun aksine bir açıklama yapmadı Bu bilginin de yanlış olduğunu belirten Ersümer, altı yıl önceki haberi okumamış olabilir; ben altı yıl sonra yaptığı açıklamanın doğru olmasını, yanılmış olmayı tercih ederim Fakat yukarıda verdiğim bilgiler, ilgili şirketin, Ersümer’in bakanlığı sırasında yayımladığı broşürdeki bilgilerdir Yani Ersümer’in zannettiği gibi benim tezim veya iddiam değildir Biz sadece şirketin yayımladığı “maden imtiyaz haritaları” ile Büyük Kürdistan ve Pontus haritalarını üst üste koyduk Birebir aynı çıktı! Bu da önemli bir haberdir Bunları kamuoyuna duyurmak bizim görevimizdir

ARSLAN BULUT

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com