Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat > Köşe Yazıları

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
evet, oydu

Evet! Oydu

Eski 07-23-2009   #1
GöKKuŞaĞı

Evet! Oydu

İnsan izinli de olsa gazetelere göz atmadan duramıyor Tatildeyken bir fotoğraf ilişti gözüme:
Şu ara dikkatleri üzerinde toplayan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun bir üyesi bir Ergenekon sanığıyla birlikte
Fotoğraf “Skandal” başlığıyla verilmiş
Üyeyi tanır gibiyim
Evet o!
Ali Suat Ertosun
* * *
Hafızam 10 yıl önceye götürüyor beni
1999 başı
O zaman ATV’deyim Sabah’ta yazıyorum
Sabancı suikastıyla ilgili “içerden” bir bilgi geliyor:
“Bu iş karanlık Duyar biliyor Konuşmak istiyor
Gerçekten de cinayetin tetikçisi olarak bilinen Mustafa Duyar, bildiklerini anlatmak için “itirafçı” olmak istemiş; ama bu talebi, “geç kaldığı” gerekçesiyle reddedilmişti
Acaba yargıya anlatamadığını bize anlatır mıydı?
Dönemin Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu’nu aradım “Duyar’ın söyleyeceklerinin yargıya yardımcı
olabileceğine” ikna oldu
“Ama kendisinin de oluru gerekir” dedi
Yazılı olarak başvurduk, Duyar olur verdi, bakanlıktan izin çıktı
Kamerayı kapıp Afyon Cezaevi’ne gitmek üzereydik ki, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun’a takıldık Bakan’ın iznine rağmen röportaja olur vermiyor, mevzuata aykırı olacağını söylüyordu
Gidemedik
* * *
Bizim yerimize başkaları gitti Duyar’ın “ziyaret”ine
Bizi oyalayan bakanlık bürokrasisi, “Karagümrük çetesi”nin Afyon Cezaevi’ne nakline izin vermişti Bu çete, 2 hafta sonra, Duyar’ı cezaevinde öldürüp susturdu
Ardından susturulma sırası, Duyar’ı öldüren Karagümrük çetesinin liderlerine geldi Ama onlar direndiler Ve cezaevinde isyan çıkardılar
O isyanda Karagümrük çetesinin lideri Nuri Ergin kameralara;
“Bu devlet bana Mustafa Duyar’ı öldürttü” diye haykırıyordu
Bir başka pencereden kardeşi Vedat Ergin bağırıyordu:
“Veli Küçük’ü arayın; beni sorun Başka da bir şey demiyorum
Nuri Ergin, isyanla ilgili davada ise şöyle demişti:
“Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz, Sabancı suikastıyla ilgili bir şeyler oraya çıkarmak istiyorsa Ali Suat Ertosun’un neden Mustafa Duyar’a yakınlık gösterdiğini sorgulasın
* * *
Oysa işler tam ters yönde gelişti
Öz’ün kaderi Ertosun’un eline geçti
Çünkü geçen 10 yılda başbakanlar, bakanlar değişti; ama Ertosun’un önlenemeyen yükselişi her devirde sürdü
F tipi cezaevi dayatmasında ve 32 kişinin ölümüyle sonuçlanan “hayata dönüş operasyonu”nda da başrolü oynayan Ertosun, önce “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” ile ödüllendirildi
Sonra Yargıtay üyeliğine atandı
Ardından da Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliğine getirildi
Ve sonunda Ergenekon operasyonunu yürüten savcı ve hâkimlerin tayininde söz sahibi hale geldi
Şimdi AKP bundan şikâyetçi
Başbakan, HSYK’daki “istenmeyen gelişmeler”den bahsediyor
Hükümet yanlısı basın, yıllar yılı hiç ilgilenmediği olayları gündeme getirerek Ertosun’u keşfediyor
* * *
İyi de, bilin bakalım Ertosun’a “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” verilmesini kim teklif etti?
Cemil Çiçek
Madalyayı boynuna kim taktı?
Bülent Arınç
Onu Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na kim tayin etti?
Abdullah Gül
Şimdi hükümete “Kendim ettim, kendim buldum” türküsünü mü tavsiye etmeli?
Yoksa devletin, sanıldığından da derin olduğuna mı hükmetmeli?

Can Dündar - Milliyet

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com