Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
georgebesteci, gershwın

Gershwın George-Besteci

Eski 07-06-2009   #1
Şengül Şirin

Gershwın George-Besteci

Gershwın George-Besteci

ABD'nin en sevilen bestecilerinden biri olan George Gershwin, New York'ta Brooklyn'de doğdu (18981937) 12 yaşında piyano çalışmaya başladı Daha sonra, New York'ta bir yayınevinde çalıştı Görevi, yeni çıkan şarkıları piyanoda çalıp söyleyerek, müşterilere tanıtmaktı

O sıralarda beste yapmaya da başladı 20 yaşındayken bestelediği "Swanee" adlı şarkısı büyük bir başarı kazandı Müziğinde çarpıcı bir ritim, melodi ve armoni anlayışı egemendi Daha sonraki yıllarda Broadway müzikalleri için sözlerini kardeşi Ira'nın yazdığı şarkılar besteledi Caz müziği ritimleriyle zenginleştirdiği bu şarkılar, Gershwin'in ülke çapında ün kazanmasını sağladı "Of Thee I Sing" ("Senin İçin Şarkı Söylüyorum) adlı müzikal komedisiyle 1931'de Pulitzer Ödülü'nü kazandı

Caz müziği ile klasik müzik arasında bir köprü kuran Gershwin'in piyano ve orkestra için 1924'te bestelediği Mavi Rapsodisi senfonik caz türündedir 1925'te Fa Majör Piyano Konçertosu'nu New York'ta ünlü Carnegie Hall'de kendisi seslendirdi 1928'de ise Paris' te Bir Amerikalı adlı senfonik şiirini besteledi DuBose Heyward'ın Porgy adlı romanından esinlenerek üç perdelik Porgy and Bess ("Porgy ve Bess") operasını besteledi İlk kez 1935'te sahneye konan bu opera, ABD'deki Siyahlar'ın yaşamının özgün bir anlatımı olmanın ötesinde, Gershwin'in dünyaca beğenilen başyapıtıdır

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com