Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atiedebiyet, fecrı, topluluğu

Fecr-ı Ati-Edebiyet Topluluğu

Eski 07-05-2009   #1
Şengül Şirin

II Meşrutiyet döneminde ortaya çıkmış bir edebiyat topluluğudur Fecri Âti (geleceğin tan aydınlığı) topluluğu Edebiyatı Cedide'ye bir tepki olarak doğdu (bak EDEBİYATI CEDİDE) O yıllarda 2025 yaşlarında olan topluluk üyeleri arasında Ahmed Haşim, Yakup Kadri (Karaosmanoğlu), Refik Halit (Karay), Mehmed Fuad (Köprülü), Ali Canip (Yöntem) gibi sonradan ün kazanacak olan şair ve yazarlar vardı Önceleri çeşitli dergilerde yazı ve şiirleri yayımlanan bu genç edebiyatçılar, 1909'da bir basımevinin küçük odasında bir araya gelerek Fecri Âti adını verdikleri topluluğu kurdular Bir dergi çıkararak görüşlerini dile getirmek istiyorlardı

O sırada yeniden yayıma başlayan Serveti Fünun dergisinde yazma olanağı buldukları için bu tasandan vazgeçtiler 1910 yılında bu dergide görüşlerini bir bildiriyle dile getirdiler Türk edebiyatında ilk kez bir bildiri ile görüşlerini ortaya koyan, okura duyuran edebiyat topluluğu da Fecri Âti oldu Sanat anlayışları "sanat kişisel ve saygıdeğerdir" anlamına gelen şu sözlerinde yoğunlaşıyordu:

"Sanat şahsi ve muhteremdir" Dile, edebiyata ve toplumsal bilimlerin ilerlemesine hizmeti amaçlayan bu topluluk yetenekli sanatçıların bir araya gelmesiyle oluşan güçle halkı aydınlatmak istiyordu Bunun için topluluk üyelerinin kitaplarını yayımlamak ve bu kitaplardan bir kitaplık oluşturmak; batının önemli yapıtlannı Türkçe'ye çevirmek; herkese açık toplantılarla halkın edebiyat ve sanat konularındaki görüşlerini geliştirmek; batıdaki benzer topluluklarla kültür alışverişi içinde olmak da topluluğun amaçlan arasındaydı

Fecri Âti topluluğunun amaçlan gerçekleşmedi Çünkü karşı oldukları Edebiyatı Cedide Akımı'nın etkisinden kurtulamadılar Bu nedenle Edebiyatı Cedide Akımı'nın sürdürücüsü sayıldılar Aynca sanatı bireysel bir uğraş olarak ele aldıklan için topluluk üyeleri arasında bir görüş birliği oluşmadı Yapıtlanndaki başlıca tema aşk ve doğa idi Ama bu iki temada da yapaylıktan, zorlamalardan kurtulamadılar

Topluluk çalışmalannı 1912 yılına kadar sürdürdü, daha sonra dağıldı Topluluk üyelerinden bazılan Kurtuluş Savaşı yıllannda gelişen Milli Edebiyat Akımı'na bağlandı Birlikte olduklan süre içinde şiirlerinde aruz veznini kullandılar Özellikle Şehabeddin Süleyman, Tahsin Nahid, Müfid Ratib gibi topluluk üyeleri tiyatro oyunlan yazdılar
Fecri Âti, Türk edebiyatında şair ve yazarlan ortak bir amaç çevresinde ilk kez bir araya getiren topluluk ve edebiyatın çağdaşlaşmasında bir adım olmasıyla önemlidir Bunun dışında bir akım yaratmak, bir edebiyat anlayışı ortaya koymak gibi özellikleri yoktur

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com