Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çocuk, edebiyatıiskandinav, ülkeleri

Çocuk Edebiyatı-İskandinav ülkeleri

Eski 06-29-2009   #1
Şengül Şirin

İsveç, Norveç ve Danimarka'da çocuk edebiyatı zenginlik ve yaratıcılık bakımından dünya ülkeleri içinde ön sıralardadır İsveç' te köklü bir çocuk tiyatrosu geleneği vardır Gerçek bir İsveç ulusal çocuk edebiyatı, daha 175153 yıllarında Kont Cari Tessin'in yazdığı peri masallarıyla başladı Ne var ki, Reform hareketinden beri sürmekte olan Alman etkisi 19 yüzyıla kadar çocuk edebiyatında da kendini gösterdi

Bu tarihlerden sonra İsveç' te peri masalı geleneği yeniden canlandı Selma Lagerlöf ün Nils Holgersson'un İsveç Gezisi {Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige; 190607) adlı yapıtı, tüm öğretici içeriğine karşın, çocuklar için bir düş dünyası yaratır Gene bu tarihlerde Laura Fitinghoff un 1860'larda yaşanan kıtlığı konu alan ve çocuk klasikleri arasında yer alan Barnen fran Frostmofjallet (1907; "Yayla Çocukları") adlı tarihi romanı yayımlandı

1920'lere kadar öğretici akımın etkisinde kalan İsveç çocuk edebiyatı, 1940'tan sonra birçok yetenekli yazarın romanları ve ressam yazarların resimli romanlarıyla önemli bir gelişme gösterdi Bu dönem yazarları arasında Pippi Vzunçorap\n (Pippi Lângstrump; 1945) yazarı Astrid Lindgren ve Daniel Doppsko'nun (1959) yazarı şair Lennart Hellsing sayılabilir

Norveç'te çocuk edebiyatı alanında ün kazanmış bir yazar çıkmamış olmasına karşın, daha 1830'lardan başlayarak özellikle çocuklara yönelik yapıtlar yazıldı Bunların en önemlileri P C Asbj0rnsen ve Jorgen Moe'nun halk masalları derlemeleridir

Danimarka'da ise dilimize Andersen Masalları adıyla çevrilen ünlü masalların yazarı Hans Christian Andersen'den sonra {bak ANDERSEN Hans Christian) aynı düzeyde çocuk edebiyatı ürünleri görülmedi ve çoğunlukla Alman yayınlarından çeviri ve uyarlamalarla yetinildi

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com