Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
amerika, çocuk, edebiyatıkuzey

Çocuk Edebiyatı-Kuzey Amerika

Eski 06-29-2009   #1
Şengül Şirin

İngiltere ile karşılaştırıldığında ABD'de çocuk edebiyatı oldukça zayıf kalır ABD'nin İngilizce konuşulan kuzey kesiminde yaşayan çocuklar uzunca bir süre Avrupa'dan getirtilen kitaplara bağımlı kaldılar 19 yüzyılın başlarında, Washington Irving çocukların çok sevdiği bir öykü olan "Rip Van Winkle"ı (181920) yazdı

Harriet Beecher Stowe Tom Amca'nın Kulübesini (Uncle Tom's Cabin; 1852) büyükleri düşünerek yazmıştı, oysa yıllarca çocukların en çok ilgi duyduğu kitaplardan biri oldu ve pek çok dile çevrildi Mark Twain'in iki tanınmış öyküsü Tom Sawyer'in Maceraları (The Adventures of Tom Sawyer; 1876) ve Hakılberi Fin'in Maceraları da (The Adventures of Huckleberry Finn; 1884), Joel Chandler Harris'in Uncle Remus'u ("Remus Amca") gibi, köleliği konu almıştı Louisa May Alcott 1869'da Küçük Kadınlara (Little Women) yayımladı Bu kitap sevgi ve dayanışmanın esin verici bir örneğiydi

Lyman Frank Baum'un Sihirbaz Oz (The Wonderful Wizard of Oz; 1900) adlı yapıtı, evini bulmak için yola çıkan küçük Dorothy, korkuluk, teneke adam ve korkak aslan gibi kahramanlarıyla çocukların sevgilisi oldu Son yıllarda yazılan kitaplarda ise yoksulluk, bölünmüş aileler, ırk ayrımcılığı, büyüklerin ikiyüzlülüğü, içki bağımlılığı, cinsellik, ölüm gibi sorunlar işlenmeye başlandı
Kanada'da hayvan yaşamına ilişkin öykülerden başka, çocukların gerek okulda, gerek yaşamın başka alanlarında başlarından geçen olayları dile getiren öyküler büyük ilgi gördü

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com